Subiect "pensie anticipata fara penalizare" Deschis de vasi la data: 04/19/2011 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata fara penalizare
Scris de: vasi la data: 04/19/2011 6:51am
Gen:feminin
Data nasterii:16/09/1958
Stagiul de cotizare:32ani si 6 luni
+inca 4 ani pensie de invaliditate
Intrebare:Va rog cand pot sa ies la pensie fara penalizare in cazul meu? si inteleg ca as putea opta pentru pensia care e mai mare,cum pot afla care este mai mare?
multumesc anticipat pentru raspuns'
cu stima vasi
Re: pensie anticipata fara penalizare
Scris de: la pensie la data: 04/20/2011 1:31am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 16 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni.
Perioada de pensie de invaliditate se ia la calculul stagiului de cotizare pentru pensia pentru limita de varsta si nu se ia la calculul pentru pensia anticipata partiala.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 % pentru 60 luni de anticipare) la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 16 noiembrie 2014 sau la pensie anticipata (nediminuata) dupa aceasta data atunci cand realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 2 luni.
Nu intelegem ce pensii vreti sa comparati dar daca nu este evidenta diferenta pentru a le compara trebuie sa faceti calculul acestor pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1