Subiect "Intrebare" Deschis de Andrian P la data: 04/20/2011 2:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Andrian P la data: 04/20/2011 2:44pm
Gen:Masculin
Data nasterii:30.11.1951
Stagiul de cotizare:35
Alte date:punctaju meudiu anual :2.00232
Intrebare: deci am avut un salariu Venit brut realizat 4032
salariu net :2813ron
as dori sa stiu si eu cat la suta din acest salariu se da la pensie ma refer din procentaju-l salariului am lucrat in demeniu pretochimiei
in grupa I (LG.3/1977) 8ANI 8LUNI 29ZILE
in grupa II(LG.3/1977) 17ANI 6LUNI 16ZILE
CONDITII DEOSEBITE 0ANI OLUNI OZILE
CONDITII NORMALE 10ANI 5LUNI 2ZILE
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 04/21/2011 8:57am
Calculul pensiei nu se face in functie de ultimul salariu ci de salariile (veniturile) avute pe toata perioada lucrata
Modul de calcul al punctajului pensiei este urmatorul :
- Se calculaza un punctaj lunar prin impartirea salariului (venitului) obtinut de dv in luna respectiva cu salariul mediu pe economie.
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
-Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartindu-se suma punctajelor anuale pe perioada lucrata la stagiul complet de cotizare calculate in functie de data nasterii (nu putem sal determinam noi fiindca ati dat numai anul nasterii .
Se calculeaza valoarea pensiei inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea unui punct de pensie care in present este de 732,80 lei.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Daca aveti datele necesare puteti sa verificati calculul pensiei pe site-ul nostru. Daca intampinati dificultati va putem ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1