Subiect "Cum e mai bine ???" Deschis de Cristina Cudin la data: 04/21/2011 8:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum e mai bine ???
Scris de: Cristina Cudin la data: 04/21/2011 8:37am
Gen:F
Data nasterii:25.12.1955
Stagiul de cotizare:35 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. De la varsta de 20 ani am diabet dependent de insulina, dar abia la data de 01.07.1991 am obtinut certificat de handicap (dupa ce am mai dobindit si alte complicatii). Dupa vechea lege a pensiilor (19/2000), stiam ca la peste 20 ani vechime in munca ( avand certificat de handicap), beneficiez de o reducere a varstei de pensionare cu pina la 5 ani. Ma interesa daca conf. noii legi a pensiilor (236/2010) aceasta prevedere a fost mentinuta. Deasemenea, asi dori sa-mi spuneti care din variantele de mai jos este cea mai avantajoasa:
1- Pensie anticipata partiala cu 03.2011 (dar cu un procent de penalizare probabibl de 45%)
2- Pensie pentru limita de varsta (daca prevederea privind reducerea varstei de pensionare pentru persoanele cu handicap avind o vechime in munca mai mare de 20 ani, este mentinuta)
3- Pensie de handicap ( posibil oricand)

Ultima rugamnte este aceea de ami spune daca algoritmul de calcul al cuantumului pensiei este acelasi atit pentru pensia la limita de varsta, cat si pentru pensia de invaliditate. Exista vre-o facilitate la calculul cuantumului de puncte pt. persoanele cu handicap ???
Multumesc anticipat pt.raspuns
Re: Cum e mai bine ???
Scris de: la pensie la data: 04/22/2011 1:42am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 25 martie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni.
Legea unitara a pensiilor 263/2010 are la art 58 aceleasi prevederi privind pensionarea persoanelor cu handicap ca legea veche a pensiilor 19/2000 insa dv nu ati dat in ce categorie de handicap ati fost incadrata.Daca ati fost incadrata in categoria handicap accentuat aveti dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta daca aveti un stagiu de minim 20 ani si 2 luni dupa dobandirea certificatului de handicap.
In ordinea avantajului pensile enumerate de dv pot fi clasificate astfel :
1. Pensia pentru limita de varsta beneficiind de starea de Handicap. Este cea mai avantajoasa pentru faptul ca se calculeaza cu un stagiu complet de cotizare redus cu o treime.
2. Pensia de invaliditate care se calculeaza la fel ca pensia pentru limita de varsta dar cu stagiul complet de cotizare neredus si pentru faptul ca pensia pentru limita de varsta perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate este considerata stagiu asimilat si intra in calculul pensiei.
3. Pensia anticipata partiala este cea mai dezavantajoasa deoarece se calculeaza la pel cu pensia pentru limita de varsta si care mai este si diminuata.
Facilitatea pe care o primiti daca realizati stagiul de cotizare de 20 ani si 2 luni dupa dobandirea certificatului de handicap accentuat este aceia amintita mai sus ca punctajul mediu al pensiei se calculeaza prin impartirea sumei punctajelor anuale cu stagiul complet de cotizare redus (20 ani si 2 luni) si rezulta o pensie mai mare cu 50 %.
Re: calcul pensie limita varsta handicap accentuat prexistent daca stagiu de cotizare se reduce cf.art.58 ?
Scris de: ciscoiu elena la data: 07/17/2013 6:43am
Gen:feminin
Data nasterii:13octombrie 1952
Stagiul de cotizare:45 ani
Alte date:handicap accentuat preexistent calitati de asigurat.
Intrebare:stagiu complect de cotizare cf.anexe 5 este de 28 ani si 6 luni,la calcularea punctului de pensie se aplica art.58 de reucere cu 10 ani ?deci nr.total de puncte se imparte la 19ani sau tot la 28 ani si 6 luni.Multumesc.
Re: Cum e mai bine ???
Scris de: la pensie la data: 07/18/2013 4:12am
Pentru Ciscoiu Elena
La calculul punctajului mediu al pensiei pentru persoanele care se incadreaza in art 58 din legea pensiilor 263/2010 se folosesc stagiile de cotizare reduse prevazute in acest articol. In cazul dv se foloseste stagiul de cotizare redus la doua treimi din 28 ani si 6 luni adica la 19 ani.
Reducerea acestor stagii se face conform art 69 alin (2)din normele de aplicare a legii pensiilor aprobate prin HG 257/2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1