Subiect "Distributie pe Pilon 1 si 2" Deschis de sorinake la data: 04/22/2011 10:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Distributie pe Pilon 1 si 2
Scris de: sorinake la data: 04/22/2011 10:05am
Gen: masculin
Data nasterii: 1979
Stagiul de cotizare: 10 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, pensia care e estimata dupa introducerea datelor ia in considerare doar contributiile care se duc la stat sau si contributiile care merg la firmele private (ex : pilon 2) conform legii de acum cativa ani.
Re: Distributie pe Pilon 1 si 2
Scris de: la pensie la data: 04/23/2011 10:07am
Calculul pensiei cu ajutorul programului de calcul de pe site-ul nostru nu calculeaza pensia pentru cotributiile la fondurile de pensii private (obligatorii si facultative).
Re: Distributie pe Pilon 1 si 2
Scris de: sorinake la data: 04/25/2011 4:47am
la pensie :
Calculul pensiei cu ajutorul programului de calcul de pe site-ul nostru nu calculeaza pensia pentru cotributiile la fondurile de pensii private (obligatorii si facultative).


deci pe langa ce se calculeaza pe site, ar mai veni niste bani si din pensia privata (obligatorie) ?
Re: Distributie pe Pilon 1 si 2
Scris de: la pensie la data: 04/26/2011 3:30am
Noi nu ne ocupam de pensiile ce vor fi primite pentru contributia la fondurile de pensii private, obligatorie sau facultativa.
Stim insa ca pentru aceste cotributii la fondurile private de pensii se vor primi pensii separate in functie de contributie si de eficienta cu care au fost administrate aceste fonduri.
Re: Distributie pe Pilon 1 si 2
Scris de: la pensie la data: 04/27/2011 2:25am
Revenim la raspunsul dat anterior avand in vedere unele precizari continute in art 72 alin (2) din Normele de aplicare ale legii 263/2010 in care se specifica urmatoarele:
Punctajele anuale calculate conform legii 263/2010 (dupa 01 ianuarie 2011) se corecteaza (diminuiaza) cu un raport intre cota de contributie datorata la sistemul public de pensii si cota de contributie (totala) de asigurari sociale
In ceiace priveste programul de pe site trebuie sa precizam ca acesta este intocmit conform legii pensiilor 19/2000 care a fost valabila pana in 31 decembrie 2010 iar pentru perioada ulterioara acestei date urmeaza fie sa utilizam aplicatia informatica utilizata de Casa de pensii care in legea 263/2010 este prvazut sa fie facuta publica fie sa actualizam programul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1