Subiect "Recalcul stagiu contributiv de 12 luni" Deschis de floare zaharie la data: 04/26/2011 3:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcul stagiu contributiv de 12 luni
Scris de: floare zaharie la data: 04/26/2011 3:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:domnule redactor sef !
vin cu rugamintea sa-mi dati un reply la aceasta
depesa daca considerati

speta este urmatoarea :
doresc sa inchei o colaborare ptr. activitati SPECIFICE
pe conventie civila
in conditiile acestui an voi fi impozitat cu 16%
de celelalte taxe fiind exonerat avand pensie limita varsta

eu as dori ca in baza acestor conventii civile sa contribui si la cas salariat 10.5% pe aceasta
intrebarea este
dupa cele 12 luni de contributie ,
voi putea beneficia de sumele contributive la recalculul
pensiei si in ce conditii declarative lunare ?

pun aceasta intrebare in ideea ca dvs aveti acces mai deosebit
la reglementarile legislative si interne ale caselor de pensii

va multumesc anticipat ptr atentie !

floare zaharie
Re: Recalcul stagiu contributiv de 12 luni
Scris de: la pensie la data: 04/26/2011 4:27am
Noi nu avem acces la reglementarile interne ale caselor de pensii astfel ca informatii complete in problema expusa de dv le puteti obtine numai de la aceste case de pensii.
Parerea noastra este ca fiind beneficiar al unei pensii pentru limita de varsta nu sunteti obligat sa platiti contributie pentru asigurare sociala (CAS) pentru veniturile obtinute prin conventie civila nici dv si nici angajatorul. In aceste conditii dorinta dv de a plati CAS fiind unilaterala poate fi materializata numai prin incheierea unui contract de asigurare sociala sau intocmirea unei declaratii individuale de asigurare (la Casa Teritoriala de Pensii) si in aceste cazuri trebuie sa platiti dv intreaga contributie de asigurari sociale de 31,5 %.
In aceste conditii eficienta unei asemenea investitii financiare scade sub cea a unui deposit bancar si dupa parerea noastra aceste forme pentru dv sunt inoportune.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1