Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de LAZAR MOISE la data: 04/27/2011 4:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: LAZAR MOISE la data: 04/27/2011 4:32am
Gen:mas
Data nasterii:14 05 1954
Stagiul de cotizare:28,5 ani
Alte date:am 24 de ani de grupa
Intrebare:daca pot iesi la pensie anticipata partial.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: BODOLOACA FLOREA la data: 04/27/2011 7:53am
Gen:M
Data nasterii:09.06.1956
Stagiul de cotizare:39 ani 10 luni
Alte date:23 ani,5 luni si 27 zile de Gr.2 de munca(conditii deosebite).
Intrebare:Cand pot depune dosarul de pensionare,avand in vedere ca inplinesc 55 de ani pe 9 iunie 2011,cat va fi pensia si cu cat va fi diminuata.Va multumesc anticipat.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: BODOLOACA FLOREA la data: 04/27/2011 7:55am
Gen:M
Data nasterii:09.06.1956
Stagiul de cotizare:39 ani 10 luni
Alte date:23 ani,5 luni si 27 zile de Gr.2 de munca(conditii deosebite).
Intrebare:Cand pot depune dosarul de pensionare,avand in vedere ca inplinesc 55 de ani pe 9 iunie 2011,cat va fi pensia si cu cat va fi diminuata.Va multumesc anticipat.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/28/2011 4:34am
Pentru Lazar Moise
Ati mai pus aceasta intrebare si v-am raspuns.
Acum ati modificat stagiul de cotizare si ati uitat sa spuneti ce grupa aveti, noi am luat in calcul grupa II asa cum ati dat in mesajul anterior. Speram ca de aceasta data ati facut calculul corect.
In acest caz se va schimba si raspunsul nostru
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 14 mai 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 24 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 34 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 14 noiembrie 2013 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani (inclusive sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca) adica mai pe scurt daca va completati stagiul cu 6 luni.
Pensia anticipata partiala nu este avantajoasa pentru dv pentruca o puteti obtine la varsta de 60 ani deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, pentru aceasta se pastreaza conditia ca atunci sa aveti stagiul de cotizare de 35 ani.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/28/2011 4:46am
Pentru Bodoloaca Florea.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 23 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 23 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 09 iunie 2016.
Nu putem sa va estimam pensia pentruca ea depinde de salariile obtinute de dv pe toata perioada stagiului de cotizare.
Pensia pentru limita de varsta nu este diminuata.
Pensie anticipata (nediminuata) aveti dreptul tot la varsta de 60 ani deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare de 5 ani pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1