Subiect "recalculare pensie" Deschis de liviu la data: 04/28/2011 2:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: liviu la data: 04/28/2011 2:13am
Gen:m
Data nasterii:13.12.1949
Stagiul de cotizare:43,6
Alte date:gr ll-43,6
Intrebare:Am facut calculul dupa programul dv,si a iesit pensia mai mare decit cea calculata de casa pensiilor.am facut doua cereri de recalculare a punctajului si a impartiri la 35 in loc de 32,6 cum era in dec.2009 cand am depus cererea de pensionare si au fost respinse amindoua cu motivatia ca;calcul facut este corect.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 04/29/2011 10:41am
Ne pare rau ca nu am am putut sa verificam datele introduse de dv in program. Probabil ati folosit alta adresa de mail.
Rezultatul calculului pensiei depinde de datele introduse de dv si daca acesta difera de cel al Casei de Pensii inseamna ca ati facut erori. Rezultatul trebuia sa fie mai mic decat cel al Casei de Pensii pentruca aceasta v-a calculat si punctajul suplimentar pentru stagiul in gr II conform OU 209/2008, pe care programul nostru nu-l calculeaza.
In ceeace priveste stagiul complet de cotizare acesta se determina in functie de data de nastere nu de data de iesire la pensie in cazul in care se beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare, in cazul dv pentru stagiul in grupa de munca.
Conform legii unitare a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 13 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni.
Deci corect este ca pensia dv sa se calculeze prin impartirea sumei punctajelor anuale la 34,83333 ani
Puteti sa va calculati singur varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare pe site-ul nostru la pagina “Varsta de pensionare/conform vechii legi a pensiilor”, care de fapt in cazul dv este aceiasi si conform actualei legi a pensiilor 263/2010, sau la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1