Subiect "Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta" Deschis de Alex1945 la data: 04/28/2011 9:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta
Scris de: Alex1945 la data: 04/28/2011 9:46am
Gen:masculin
Data nasterii:12.04.1945
Stagiul de cotizare:46 ani 0 luni 3 zile
Alte date:
Intrebare:
Situaţia mea este următoarea
1. Am fost trecut în Pensie de invaliditate (PI) grad II, conform L 3/1977;
2. Mi s-a recalculat (PI) conform OUG 4/2005, cu metodologia din L 19, emitându-mi-se o decizie de recalculare a pensiei (DP) cu Stagiul de cotizare pentru perioada de activitate (Fosta vechime în muncă) mai mare decât Stagiul complet de cotizare-Scc;
3. La împlinirea vârstei standard de pensionare (VSP) nu am depus nici o cerere pentru trecerea la pensie pentru limită de vârstă, plătindu-mi-se PI încă 5 luni, până la inceputul anului 2010, aşa cum rezultă dintr-o DP de recalculare a PI (adăugarea unor venituri brute din acordul global, din perioada de activitate). În această decizie este trecută vârsta la data emiterii deciziei (VDED) şi VSP. VDED este mai mare decât VSP cu acele 5 luni, dar Casa de pensii nu m-a atenţionat, în nici un fel, de consecinţele acestui lucru la trecerea la pensie pentru limită de vârstă.
4. După comunicarea DP de recalculare a PI am depus la Casa de pensii o cerere de trecere la pensie pentru limită de vârstă şi mi s-a emis o decizie în acest sens, dar am observat în aceasta că stagiul asimilat luat în calcul se opreşte la momentul împlinirii VSP, deşi, în opinia mea, art. 38 din L 19/2000 spune altceva. Deasemenea Anexa Buletinului de calcul denumita Tabel cu sumele contributive si sporurile se opreste la data implinirii VSP
5. În septembrie 2010 am depus la Tribunal o plângere şi sunt în aşteptarea primului termen de judecată, în luna iunie 2011.
6. Vă rog să-mi comunicaţi ce articole de legi, altele decât art.38 din L 19/2000, mai pot invoca în apărarea mea, pentru mărirea stagiului asimilat şi în consecinţă PMA-ul pensiei pentru limită de vârstă.
Re: Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/30/2011 9:23am
Prezentarea situatiei dv este confuza si daca ati redactat in acelasi stil si actiunea in justitie credem ca va fi dificil de sustinut.
Conform legii pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 12 septembrie 20008 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni.
Deci o prima inexactitate este ca o varsta mai mare cu 5 luni fata de varsta standard de pensionare ati avut la inceputul anului 2009 nu 2010.
Nu putem sa va dam indrumari in sustinerea actiunii in justitie fara a cunoaste continutul deciziei de recalculare a pensiei care a fost emisa dupa realizarea varstei standard de pensionare. Este posibil ca cererea de recalculare a pensiei de invaliditate depusa dupa indeplinirea varstei standard de pensionare sa i se dea interpretarea ca ati optat pentru pensia de invaliditate conform art 64 din legea 19/2000.
Re: Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta
Scris de: Alex1945 la data: 05/02/2011 3:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă mulţumesc că mi-aţi răspuns prompt.
Îmi cer scuze pentru greşeala neintenţionată făcută în legătură cu perioada în care s-a continuat plata de PI, deoarece la data împlinirii VSP nu am făcut nici o opţiune verbală sau scrisă.
Revin cu precizările cerute.
În perioada de după împlinirea VSP (12.08.2008) s-au întâmplat următoarele:
1. Am primit în continuare aceiaşi pensie de invaliditate cu punctajul mediu anual (PMA) din decizia emisă pe 14.03.2006, conform OUG 4/2005, HG 1550/2004 şi HG 733/2005;
2. În 17.01. 2010 am făcut o cerere la Casa de pensii pentru adăugarea veniturilor brute din acordul global, acordate prin Hotărâre Judecătorească;
3. Casa de pensii mi-a emis Decizia de recalculare a pensiei de invaliditate (DRPI) din 17.02.2010, comunicată pe 19.03. 2010. În DRPI sunt înscrise următoarele:
• DRPI s-a făcut în conformitate cu prevederile OUG 4/2005, HG 1550/2004 şi HG 733/2005.
• Vârsta la data emiterii deciziei (VDED) : 64 ani 10 luni;
• Vârsta standard de pensionare (VSP) : 63 ani 5 luni;
• Stagiul complet de cotizare (Scc) : 31 ani 10 luni;
• Punctajul mediu anual (PMA) : PMA al pensiei de invaliditate din decizia anterioară din 14.03.2006 + PMA corespunzător veniturilor brute din acordul global. Din verificările făcute de mine, PMA din decizie a fost calculat corect de Casa de pensii.
La acest interval de 1 an ÅŸi 5 luni (greÅŸit 5 luni) m-am referit.
4. În 01.06. 2010 am făcut o cerere la Casa de pensii pentru trecerea la pensie pentru limită de vârstă, solicitând şi Buletinul de calcul şi anexele. La acea dată primeam PI.
5. Casa de pensii a emis pe 22.07.2010 Decizia de acordare a pensiei pentru munca depusă şi limită de vârstă (cod pensie N10)_Trecere la limită de vârstă din invaliditate (DPLV), comunicată împreună cu Tabelul cu perioadele, sumele contributive şi sporurile pe 06.08.2010.
În DPLV sunt înscrise următoarele:
• DPLV s-a făcut în urma examinării actelor din dosarul de pensionare
• Drepturile au fost stabilite începând cu data 01.06.2010;
• Plata drepturilor se va face începând cu 01.06.2010
• Vârsta standard de pensionare (VSP) : 63 ani 5 luni;
• Stagiul complet de cotizare (Scc) : 31 ani 10 luni;
• Stagiul asimilat : 12 ani 6 luni 11 zile
• Stagiu de cotizare realizat : 45 ani 0 luni 3 zile;
• Punctajul mediu anual (PMA) : PMA al pensiei de invaliditate din decizia anterioară din 17.02.2010 + PMA corespunzător stagiului asimilat, care conform tabelului se opreşte pe 12.09.2008.
• Deşi DPLV mărise PMA, am primit pensie cu PMA_PI în continuare, inclusiv în septembrie 2010, din octombrie primind pensia cu cuantumul corespunzător PMA_PLV. Nu am primit diferenţela pe perioada Iunie – Septtembrie 2010, deşi le-am solicitat în scris în Decembrie 2010. Ce să fac?
6. În septembrie 2010, cu respectarea termenului de contestare, am depus la Tribunal o plângere şi sunt în aşteptarea primului termen de judecată, în luna iunie 2011.
Referitor la art. 64._ În opinia mea, prima parte a articolului conţine un pleonasm, deoarece VSP se referă numai la PLV. Art. 64 nu mă obligă ca la împlinirea VSP, să trec neaparat la PLV, ci că numai de la împlinirea VSP am dreptul să aleg (pot opta) pentru cea mai avantajoasă dintre pensii:
a. Să trec la PLV cu PMA_ul de la PI, beneficiind de PMA pentru stagiul potenţial.
b. Să trec la PLV cu PMA_ul de la PLV, beneficiind de PMA pentru perioadele asimilate.
Este posibilă şi următoarea variantă ?
c. Să rămân, în continuare, în PI cu PMA-ul neschimbat, dacă nu fac nici o opţiune, cu speranţa că nu ies din sistem înainte de a cere şi avea un PLV cu un PMA mai mare datorită măririi duratei stagiului asimilat (art.38) cu perioada dintre împlinirea VSP şi data depunerii cererii de trecere la PLV (art.83, alin. 4)
Re: Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/03/2011 8:39am
Continuati sa prezentati situatia cu multe date inutile si uneori cu erori (VSP in cazul dv este 12 septembrie 2008 nu 12 08 2008) si cu multe prescurtari ceeace nu este in avantajul dv.
Legea 19/2000 prin art 64 nu prevedea obligatia de a depune cerere pentru trecere la pensie pentru limita de varsta sau optarea obligatorie pentru pastrarea punctajului pensiei de invaliditate si unii din pensionari, cum credem ca este si cazul dv, au beneficiat intentionat de aceasta lacuna fapt ceeace nu este contrar legii. Nu exista nici o prevedere legala care sa limiteze stagiul asimilat pentru pensie de invaliditate la varsta standard de pensionare.
Pentru a elimina aceasta lacuna legea unitara a pensiilor 263/2010 prin art 82 prevede ca la varsta standard de pensionare sau la varsta de pensionare redusa pensia de invaliditate sa devina din oficiu (fara cerere) pensie pentru limita de varsta.
In prezent nu este posibila perpetuarea stagiului asimilat pentru pensia de invaliditate in cazul in care nu se depune cerere de transformare sau de optare a mentinerii punctajului de invaliditate, deoarece prin art 138 din normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 s-a stabilit ca toate pensile de invaliditate care indeplineau conditiile de pensie de invaliditate la 01 ianuarie 2011 sa fie transformate din oficiu.
Faptul ca nu vi s-au acordat diferentele intre pensia de invaliditate si pensia pentru limita de varsta de la data deciziei pentru pensie la limita de varsta este illegal si speram ca tribunalul va va da castig de cauza.
Re: Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta
Scris de: Alex 1945 la data: 05/04/2011 3:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă mulţumesc, din nou, că mi-aţi răspuns prompt şi îmi cer scuze, din nou, pentru greşeala neintenţionată făcută în legătură cu data împlinirii VSP (corect_ 12.09.2008). Să fie bătrâneţea de vină?
Răspunsul Dvs. este foarte important pentru mine, deoarece îmi confirmă că am gândit corect şi anume că în apărarea mea pot invoca art.64 din L 19, în modul în care mi-aţi explicat. Dar coroborarea cu art.38, art.83? Dar art. 86, alin. 2 este util pentru faptul că în Decizia de trecere la pensia pentru limită de vârstă, la stagiul asimilat nu este specificat temeiul legal? Dar este oare suficient sau mai sunt şi alte legi? Este utilă învocarea modului în care L 263/2010, art. 82 a rezolvat lacuna din L19? Cum să-i găsesc pe acei pensionari care au rezolvat această problemă, deoarece în Forum nu i-am găsit? Cum să-l găsesc pe acel avocat care a rezolvat acest tip de speţă în favoarea clientului său? Trebuie să-mi răspund la toate aceste întrebări care-mi vin acum în minte şi probabil şi la multe altele. Dvs. mă puteţi ajuta mai mult decât aţi făcut-o, lucru pentru care vă sunt recunoscător? Ce date ar fi relevante pentru a înţelege speţa pe deplin?
Re: Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/05/2011 6:56am
Ne pare rau dar noi nu noi nu avem pregatire juridica si nu va putem ajuta mai mult. Credem ca nu poate sa va ajute decat un avocat specializat in domeniu.
Re: Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta
Scris de: Alex 1945 la data: 05/10/2011 3:17pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă mulţumesc pentru ajutorul acordat. V-aş mai solicita să mă lămuriţi în legătură cu următoarele :
Există două texte de articole de acte normative legate de trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă :
a. L 19, art.64 : (1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
b. Ordinul Min Muncii nr. 340/2001, B. Pensii, IV. Referitor la pensia de invaliditate (Secţiunea a 4-a capitolul IV din lege), art.19 : Beneficiarii pensiei de invaliditate, la împlinirea vârstei standard prevăzute în anexa nr. 3 la lege, devin pensionari pentru limită de vârstă, putând opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
În opinia mea, ele se exclud reciproc : a) este generos, în spiritul celor spuse de Dvs. în răspunsul anterior, iar b) este penalizator, coroborat cu art. 83, alin. (4).
Cum ar trebui să se aplice a) în litera şi spiritul său, când b) este cel care determină modul său de aplicare?
Re: Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/11/2011 4:06am
Nu putem decat sa va repetam raspunsul anterior care este valabil si in aceasta problema adica:
Ne pare rau dar noi nu noi nu avem pregatire juridica si nu va putem ajuta mai mult. Credem ca nu poate sa va ajute decat un avocat specializat in domeniu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1