Subiect "Cerere de pensionare depusa pe data de 10.Dec.2010 si respinsa conform noii legi a pensiilor Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_205217/Cerere-de-pensionare-depusa-pe-data-de-10Dec2010-si-respinsa-conform-noii-legi-a-pensiilor.html#ixzz1LNs1qvIw" Deschis de Sabin Achiriloaie la data: 05/04/2011 7:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cerere de pensionare depusa pe data de 10.Dec.2010 si respinsa conform noii legi a pensiilor Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_205217/Cerere-de-pensionare-depusa-pe-data-de-10Dec2010-si-respinsa-conform-noii-legi-a-pensiilor.html#ixzz1LNs1qvIw
Scris de: Sabin Achiriloaie la data: 05/04/2011 7:56am
Buna ziua,

Va solicit ajutorul in rezolvarea urmatoarei situatii privind cerere de pensionare a mamei mele depusa conform vechii legi de pensionare si respinsa conform noii legi de pensionare:
- a depus dosarul de pensionare - pensionare de varsta - in data de 10.Dec.2010 - categoria femei - varsta la data inscrierii la pensie 52 ani si 10 luni
- reducere de varsta datorita conditiilor speciale de munca - grupa 1 in cuantum de 7 ani si 4 luni
- astfel conform legii in vigoare la data depunerii dosarului, varsta de pensionare pentru femei era de 57 de ani si dosarul a fost primit pentru calculul pensiei
- in data de 28.Martie.2011 (data comunicarii - data mentionata pe plicul postal) ni se comunica respingerea cererii de pensionare aplicand varsta standard de pensionare de 60 ani si aplicand o reducere a varstei standard de pensionare de doar 2 ani

Din cate am citit pe un alt post al dumneavoastra trebuie depusa contestatia in termen de 45 zile calendaristice de la data comunicarii, la instanta de judecata de pe raza municipiului Constanta dar nu am experienta necesara conceperii acestei contestatii si as dori sa aflu care sunt documentele pe care trebuie sa le depun.

Si de asemenea va rog sa mentionati urmatorii pasi pe care trebuie sa-i urmam pana la solutionarea problemei.

Va multumesc,
Sabin
Re: Cerere de pensionare depusa pe data de 10.Dec.2010 si respinsa conform noii legi a pensiilor Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_205217/Cerere-de-pensionare-depusa-pe-data-de-10Dec2010-si-respinsa-conform-noii-legi-a-pensiilor.html#ixzz1LNs1qvIw
Scris de: la pensie la data: 05/05/2011 3:01am
Site-ul nostru nu are legatura cu posturile la care va referiti si nici cu Casa de Pensii.
Datele prezentate de dv sunt confuze dar din cate ati prezentat credem ca respingerea dosarului se datoreaza faptului ca mama dv nu avea dreptul la pensie pentru limita de varsta la data depunerii dosarului. Varsta standard de pensionare din care se scade reducerea pentru stagiul lucrat in grupa de munca nu se calculeaza in functie de data iesirii la pensie ci in functie de data de nastere. Dupa calculele noastre mama dv s-a nascut in februarie 1958 si in acest caz conform datei de nastere si a legii vechi legi a pensiilor mama dv a avut varsta standard de pensionare de 60 ani . Din ianuarie 2011 modificanduse legea pensiilor s-a modificat si varsta standard de pensionare si conform noii legi a pensiilor si a datei de nastere mama dv are varsta standard de pensionare de 61 ani.
In privinta reducerii varstei de pensionare nu avem elementele necesare pentru a face acest calcul.
In concluzie opinia noastra este ca nu aveti argumente sa contestati decizia de respingere a dosarului.
Daca doriti sa va calculam data de iesire la pensie a mamei dv va rugam sa dati urmatoarele date :
- data nasterii
- stagiul de cotizare (perioada totala lucrata).
- stagiul in grupa I (ani / luni)
- grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul in gr I al mamei dv dupa 01 aprilie 2001(conditii speciale sau conditii deosebite). Aceasta informatie poate fi aflata de la angajatorul la care a lucrat acest stagiu. Daca nu reusiti sa aflati comunicati domeniul in care a lucrat mama dv, sectia si intreprinderea si poate putem noi sa verificam in anexele 2 si 3 din legea 263/2010 daca locul de munca a fost echivalat cu conditii speciale
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1