Subiect "Grupa a 2-a" Deschis de COSTEL la data: 05/04/2011 3:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Grupa a 2-a
Scris de: COSTEL la data: 05/04/2011 3:21pm
Gen:Maculin
Data nasterii:03.01.1930
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am o intebare.Am iesit la pensie in anul 1990.Am lucrat intr-o filatura.Acum cateva zile am fost si am depus la casa de pensii a sectorului 3 o adeverinta care dovedeste ca am lucrat in grupa a 2-a de munca ,75%.D-na unde am depus cererea mi-a spus ca nu voi primi nimic din urma,din data cand am iesit la pensie,ci numai din momentul cand am depus aceea adeverinta .Am colegi care au primit din urma anumite sume tot pentru asa ceva.As dori sa stiu daca am dreptul de a primi din urma vre-o suma si daca da unde trebuie sa ma adresez,daca cei de la ghiseu ma refuza.Va multumes anticipat pentru raspuns.
Re: Grupa a 2-a
Scris de: la pensie la data: 05/05/2011 6:48am
Prin OU 04/2005 de recalcularea pensiilor s-a stabilit obligativitatea dv sa prezentati aceste adeverinte, pentru stagiile in grupele de munca. Prin aceiasi ordonanta s-a stabilit ca daca prezentati aceste adeverinte timp de 3 ani dupa recalculare vi se dau drepturile din urma de la data recalcularii din anul 2005 . Prin legea 262/2008 a fost prelungit termenul de prezentare a acestor adeverinte la 5 ani si plata din urma de la data recalcularii. Dumneavoastra insa nu v-ati incadrat nici in acest ultimo termen iar prin legea pensiilor 263/2010 au fost anulate prevederile OU 04/2005. Acum se prevede, la art 107 din legea 263/2010, ca drepturile recalculate pentru stagiile nevalorificate la calculul pensiei se acorda de la data depunerii cererii.
Deci dupa parerea noastra nu mai aveti unde va adresa pentru calculul din urma al drepturilor ce rezulta prin recalcularea pensiei pentru o adeverinta ce o depuneti acum.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1