Subiect "recalculare pensie militara" Deschis de cornel la data: 05/06/2011 6:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie militara
Scris de: cornel la data: 05/06/2011 6:12am
Buna ziua. Sunt fost politist, pensionat anticipat, in urma unei operatii suferite fiind declarat inapt. Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa cer recalcularea pensiei conform noilor legi. Daca trebuie , cui sa ma adresez? - ministerului de interne sau oficiului judetean de pensii? Mentionez ca am lucrat 9 ani in civil inainte de a ma angaja la politie.
Daca nu cer prea mult, ce documente trebuie sa insoteasca cererea de recalculare? Va multumesc anticipat.
Re: recalculare pensie militara
Scris de: la pensie la data: 05/09/2011 1:55am
Conform art 2 din legea 119/2010 pensia dv a devenit pensie pentru limita de varsta in intelesul prevederilor legii pensiilor din sistemul public de pensii.
Aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei pentru un stagiu nevalorificat la calcularea acesteia conform legii unitare a pensiilor 263/2010 art 107 alin (3)
Cererea si actele necesare recalcularii pensiei se depun acolo unde se afla dosarul dv de pensie, noi presupunem la inspectoratul judetean de politie unde ati depus si actele pentru recalcularea pensiei militare conform legii 119/2010.
Actele pe care trebuie sa le depuneti sunt cele necesare dovedirii stagiului de cotizare nevalorificat adica:
-Cerere
- Actul de stare civila BI/CI (original si copie)
-Carnetul de munca in care este inscris stagiul de cotizare nevalorificat (original si copie) sau o adeverinta de la angajator prin care se certifica acest stagiu(original)
-Adeverinta, eliberata de angajator, cu eventualele sporuri cu caracter permanent primite pe perioada stagiului nevalorificat cu exceptia sporului de vechime (original)
-Alte acte cerute de inspectoratul judetean de politie pe care noi nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1