Subiect "probleme pensie" Deschis de popa dumitru la data: 05/08/2011 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
probleme pensie
Scris de: popa dumitru la data: 05/08/2011 8:22am
Gen:m
Data nasterii:16.01.1952
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:socrul meu a depus dosarul de pensie la data de 6 aprilie 2011 impreuna cu adverintele de grupa de munca.conform adeverintelor beneficiaza de aproape 27 de ani de grupa a-II-a in meseria de zidar .A primit o citatie de la cjpas prin care ii este solicitata refacerea unei adeverinte pentru o durata de 9 ani de grupa a-II-A deoarece nu este intocmita conf.ord 590/2008.angajatorul imi elibereaza tot felul de adeverinte neconforme si termenul de lucru al dosarului se apropie de sfarsit .fara cei 9 ani de grupa a II-a ar mai ramane cu 18 ceea ce nu-i mai da dreptul de reducere a varstei de pensionare si implicit atrage respingerea dosarului de pensie.ce e de facut in situatia aceasta ?m-am gandit sa sesizez inspectoratul muncii ,dar pana clarificam situatia cu adeverinta nu poate beneficia de pensie .in cazul ca voi face dovada celor noua ani de grupa ii va plati cineva retroactiv drepturile pierdute avand in vedere ca momentan nu lucreaza si nici sanse de angajare nu sunt din cauza varstei?
Re: probleme pensie
Scris de: la pensii la data: 05/09/2011 2:56am
Credem ca ordine interventiei dv pentru rezolvarea problemei este :
-La angajator caruia ii prezentati citatia de la Casa Judeteana de Pensii.
-ITM daca nu obtineti adeverinta conforma
-Tribunalului Judetean care solutioneaza litigiile de munca intre angajati si angajator.
Insa Casa Judeteana de Pensii nu acorda drepturile retoactiv ci numai de la data depunerii actelor conforme instructiunilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1