Subiect "iesirea la pensie" Deschis de Dumitrescu Maria la data: 05/09/2011 3:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea la pensie
Scris de: Dumitrescu Maria la data: 05/09/2011 3:10am
Gen:f
Data nasterii:7 sept.1948
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:Sunt angajata la un institut de cercetare ca cercetator grad I.Legea cercetarii 319/2003 precizeaza la art. 36 lit.b): La cerere, cercetatorii stiintifici gradul I pot fi mentinuti in continuare in functii de cercetare-dezvoltare, dupa implinirea varstei legale de pensionare, cu aprobarea anuala a consiliului stiintific.

Intrebare:Mai este valabil acest articol din legea cercetarii in conditiile noii legi unitare a pensiilor si a reglementarilor din codul muncii? Si pana la ce varsta?
Va multumesc anticipat,
M.Dumitrescu
Re: iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/10/2011 1:13am
Intrebarea dv se refera la legislatia muncii domeniu pe care nu il urmarim decat tangential astfel ca nu putem sa precizam daca articolul mentionat din legea 319/2003 mai este in vigoare.
Ceeace va putem preciza noi este ca angajatorul va poate desface contractul de munca conform art 56 litera d din legea 53/2003 modificat ultima oara prin legea 40/2011 si care acum prevede :
Contractul individual de munca existent inceteaza de drept :
………………………
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;"

Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta din 07 iulie 2006 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 25 ani si 10 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1