Subiect "pensie la limita de varsta,anticipata" Deschis de Moraru Adriana la data: 05/09/2011 4:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta,anticipata
Scris de: Moraru Adriana la data: 05/09/2011 4:01am
Gen:f
Data nasterii:03.05.1959
Stagiul de cotizare:27 ani si 7 luni
Alte date:grupa II 16 ani si 11 luni,studii la zi 5 ani;
Intrebare:cu aceste date am primit raspuns in data de 13.03.2011 referitor la data iesirii la pensie pentru toate cele 3 cazuri:la limita de varsta,anticipat si anticipat partial
Va rog sa -mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1.cu vechimea de mai sus la care se adauga inca 3 ani si 6 luni datorita grupei a II a pentru satisfacerea stagiului complet de cotizare,respectiv de 31 de ani si 5 luni mai trebuie sa cotizez inca 4 luni din acest moment si sa astept implinirea varstei pentru a iesi anticipat partial,adica la data de 03.10.2015,56 ani si 5 luni
2.in ce sens ma ajuta daca continui sa cotizez la casa de pensii ,deoarece nu lucrez in momentul de fata?
3.cum pot afla cate puncte de pensie am acumulat pana acum

Multumesc
Re: pensie la limita de varsta,anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/10/2011 1:41am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 03 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 16 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 31 ani si 7 luni fara stagiul asimilat pentru studii universitare si 36 ani si 7 luni cu acesta.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 16 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careea puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 11 luni adica in 03 aprilie 2017.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 13,5%)la varsta de 56 ani si 5 luni adica in 03 octombrie 2015 fara a mai fi nevoie sa cotizati pentru realizarea stagiului complet de cotizare de 31 ani si 5 luni (fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare).
Punctajul pensiei poate fi estimat facand acest calcul.
Pentru aceasta trebuie sa aveti datele necesare si un program de calcul.
In privinta programului de calcul puteti sa mai asteptati pana cand Casa de Pensii va face public programul lor de calcul asa cum este prevazut in legea pensiilor 263/2010 sau utilizand programul de pe site-ul nostru.
Deoarece programul de pe site-ul nostru este conceput conform vechii legi a pensiilor il puteti folosi cu unele corectii pe care putem sa vi le comunicam noi dupa introducerea datelor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1