Subiect "pensie limita varsta" Deschis de Istrate la data: 05/09/2011 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta
Scris de: Istrate la data: 05/09/2011 4:17am
Gen:M
Data nasterii:30.01.1956
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:FEB.1976-IUNIE 1977 stagiul militar,iulie 1973-oct.1881 personal civil M.Ap.N Gr.2-a,oct.1981-noiemb. 1993 cadru activ M.A.I Gr. 1-a.Cand pot iesi la pensie limita varsta sau anticipat.Va multumesc
Re: pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 05/10/2011 4:47am
Datele sunt incomplete. Nu ati precizat daca in prezent sunteti militar activ si daca in afara de cei 12 ani in gr I si stagiul militar mai aveti si alte stagii ca militar activ.
In aceste conditii noi am facut calculele in cazul ca nu sunteti militar activ.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 30 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legile pensiilor in vigoare inainte de aprilie 2001
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Informatia cu grupa de munca cu care s-a echivalat stagiul dv de gr I o aflati la unitatea militara unde ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 12 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani iar pentru stagiul de 8 ani in gr II de un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 4 luni.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de 12 ani in conditii speciale si 8 ani in conditii deosebite si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 30 iulie 2013.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 20 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 30 iulie 2016.
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in 30 ianuarie 2016 daca pana atunci realizati stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru stagiul militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1