Subiect "drept de lucru in pensie anticipata" Deschis de ion nicoleta la data: 05/09/2011 8:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drept de lucru in pensie anticipata
Scris de: ion nicoleta la data: 05/09/2011 8:07am
Gen:F
Data nasterii:23.08.1955
Stagiul de cotizare:30 ani 4 luni
Alte date:
Intrebare:Daca ies la pensie anticipata in acest an,cat la suta se retine pana la indeplinirea varstei legale de pensionare,adica peste 4 ani-In aceasta perioada mai pot lucra intr-o structura privata in Italia si daca la indeplinirea varstei de pensionare la limita de varsta se recalculeaza pensia tinand cont de contributia ce se va cumula in acesti 4 ani?
Multumesc
Re: drept de lucru in pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/10/2011 6:15am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta din 23 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala,diminuata, de la varsta de 55 ani si 2 luni. Diminuarea pensiei anticipate partiale se calculeaza inmultind numarul de luni de anticipare cu 0,75%. Astfel daca cereti aceasta pensie in 23 mai 2011 aveti 53 luni de anticipare iar diminuarea va fi de 39,75%.
Conform art 114 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 :
-Pensia anticipata partiala se suspenda pe perioada in care va stabiliti domiciliul in o tara cu care Romania are incheiate conventii in care se prevede ca pensia sa fie platita de celalalt stat (Romania are incheiata conventie cu Italia in domeniul asigurarilor sociale dar nu-i cunoastem continutul)
-Pensia anticipata partiala se suspenda pe perioada in care beneficiati de venituri pentru care platiti contributie de asigurari sociale.
-La trecerea la pensie pentru limita de varsta se iau in calcul sumele pentru care s-a platit contributie de asigurare sociala numai daca aceste sume sunt castigate in Romania si daca pe acea perioada ati avut suspendata pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1