Subiect "cotizatie CAS" Deschis de Moraru Adriana la data: 05/10/2011 2:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizatie CAS
Scris de: Moraru Adriana la data: 05/10/2011 2:16am
Gen:F
Data nasterii:03.05.1959
Stagiul de cotizare:27 ani si 7 luni
Alte date:grupa II 16 ani si 11 luni;studii superioare la zi 5 ani
Intrebare:multumesc pentru raspunsurile la 2 din cele 3 intrebari insa pentru intrebarea nr.2 nu am gasit raspuns; aceasta intrebare face referire la : dupa completarea stagiului de cotizare de 31ani si 5 lui ,fapt care se intampla anul acesta in oct. 2011 ,deci dupa aceasta data cu ce ajuta continuarea platirii cotizatiei CAS ?? pun aceasta intrebare deoarece nu lucrez , platesc contributia prin contractul cu Casa de Pensii
Re: cotizatie CAS
Scris de: la pensie la data: 05/11/2011 2:06am
Plata contributiei pentru asigurare sociala prin contract de asigurare sociala este avantajoasa numai pentru realizarea stagiului de cotizare in vederea deschiderii dreptului la pensie. Continuarea platii contributiei dupa realizarea stagiului de cotizare necesar deschiderii dreptului la pensie anticipata partiala este, dupa parerea noastra, total dezavantajoasa. Eficienta banilor platiti sub forma de contributie prin acest contract la cresterea valorii pensiei este mai mica decat deschiderea unui cont bancar cu acesti bani, solutie in care aveti avantajul ca puteti beneficia oricand si de suma depusa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1