Subiect "diminuare/luna de anticipare" Deschis de Remetan Vasile la data: 05/10/2011 1:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
diminuare/luna de anticipare
Scris de: Remetan Vasile la data: 05/10/2011 1:28pm
Gen: masculin
Data nasterii: 20.03.1951
Stagiul de cotizare: 38 ani in Baia Mare
Alte date: fara loc de munca, Baia Mare
Intrebare: Felicitari pt site!
Conform varstei si stagiului de cotizare pot solicita pensie anticipata partial. Conform programului Dumneavoastra, diminuarea ar fi de 43.3%.
Aceast procent ramane fix pe intreaga perioada pana la implinirea celor 65 de ani, sau lunar se va recalcula un nou procent iar pensia de fapt va fi de la luna la luna tot mai mare, urmand ca la implinirea celor 65 de ani sa fie la valoarea ei nediminuata?
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: la pensie la data: 05/11/2011 2:57am
Multumim pentru felicitari.
Avem unele nelamuriri in cazul dv.
-Daca ati socotit diminuarea pentru 58 de luni de anticipare aceasta este de 43,5 %.
- Daca ati locuit (ati avut domiciliu) minim 30 ani in localitatea Baia Mare sau pe o raza de 8 Km in jurul ei aveti dreptul ca la calculul diminuarii din numarul de luni de anticipare sa fie scazute 24 (pentru 2 ani). Daca este cazul pentru a beneficia de acest drept trebuie sa depuneti la dosarul de pensie o adeverinta tip eliberata de Serviciul Public de Evidenta a Persoanelor, competent.
Diminuarea ramane fixa pana la varsta de 65 ani (sau 63 ani in cazul in care beneficiate de reducerea cu 2 ani a perioadei de anticipare in conditiile de mai sus.
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: Remetan Vasile la data: 05/11/2011 12:18pm
Gen: Masculin
Data nasterii: 20.03.1951
Stagiul de cotizare: 38 ani in Baia Mare
Alte date: fara loc de munca, Baia Mare
Intrebare:
1. Va rog sa-mi confirmati daca am inteles bine: conform legii 263/2010 art. 65 (5), daca depun la dosarul de pensie o adeverinta tip eliberata de Serviciul Public de Evidenta a Persoanelor, voi primi o pensie anticipata partial cu o reducere de 34 de luni in loc de 58 de luni?
Parca am retinut ca reducerea de 2 ani nu se cumuleaza in cazul in care se solicita pensionarea anticipata partial.

2. Ca necunoscator, va rog sa-mi explicati care e diferenta intre "pensie aticipata" si "pensie anticipata partial", ambele formulari regasindu-se in legea 263/2010.

Va multumesc.
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: la pensie la data: 05/12/2011 7:13am
1.Reducerea diminuarii pensiei anticipate partiale pentru locuitorii care au locuit o perioada mai mare de 30 ani in localitatea Baia Mare se aplica numai in cazul pensiei anticipate partiale
2. Diferenta intre pensia anticipata partiala si pensia anticipata este urmatoarea.
-Pensia anticipata partiala se acorda la o varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare daca are realizat stagiul complet de cotizare.
In cazul dv aveti dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani si stagiul de cotizare peste 35 ani conditii pe care le indepliniti. Diminuarea pensiei se calculeaza in functie de numarul de luni de anticipare care se inmultesc cu 0,75%. In cazul dv se scad 24 luni din numarul de luni de anticipare pentru faptul ca ati locuit o perioada mai mare de 30 ani in localitatea Baia Mare.
-Pensia anticipata, nediminuata, se acorda la o varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare daca are realizat un stagiu de cotizare mai mare cu 8 ani decat stagiul complet de cotizare. In cazul dv aveti dreptul la pensie anticipata dupa varsta de 60 ani cand realizati stagiul de cotizare de 43 ani, ultima conditie nu o indepliniti si nici nu o veti putea indeplini pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: Remetan Vasile la data: 05/12/2011 11:17am
"Diminuarea pensiei se calculeaza in functie de numarul de luni de anticipare care se inmultesc cu 0,75%. In cazul dv se scad 24 luni din numarul de luni de anticipare pentru faptul ca ati locuit o perioada mai mare de 30 ani in localitatea Baia Mare. "
Aici e nedumerirea mea:
- din cele 60 de luni (5 ani) se scad 24 de luni si deci procentul de penalizare se face cu un calcul pt 36 de luni;
- sau, se penalizeaza cu un procent calculat pt 60 de luni dar, in ultimile 24 de luni pensia va fi nepenalizata?
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: la pensie la data: 05/13/2011 9:16am
Din pacate nu avem cunostinta de cazuri in care s-a aplicat art 65 alin (5) din legea 263/2010 iar art 54 din Normele de aplicare ale legii 263/2010 nu este dupa parerea noastra clar.
Conform acestui articol apare o alta posibilitate care noua ni se pare dezavantajoasa si anume :
Cei care cer pensie anticipata partiala cu o anticipare de 2 ani sau mai mica beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare si de o pensie anticipata partriala nediminuata.
Cei care cer pensie anticipata cu o anticipare mai mare de 2 ani in cazul propus de dv de 60 luni se calculeaza diminuarea pentru 60 luni si se aplica pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta adica si in ultimile 24 luni.
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: Remetan Vasile la data: 05/13/2011 9:57am
Asta nu este discriminare si abuz?
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: la pensie la data: 05/14/2011 8:46am
Judecand strict legal parerea noastra este urmatoarea.:
Discriminare este oricum, pozitiva pentru cei care beneficiaza si negativa pentru cei care nu beneficiaza.
Abuz nu credem ca este deoarece discriminarea se face conform unei legi iar aplicarea vse face conform unei reglementari. Trebuie sa recunoastem dreptul celor care au initiat legea sa stabileasca regulile de aplicare.
Dictonul latin spune “dura lex sed lex”.
Judecand strict textul legii ati vazut ca si noi ne asteptam sa fie aplicat tuturor celor care ies la pensie anticipata partiala.
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: Alex.S. la data: 05/16/2011 1:05am
Prin HG nr. 257/2011, s-a reglementat o noua categorie de pensie, "pensia anticipata partiala fara penalizare", in conditiile in care in Legea nr. 263/2010 nu exista decat categoriile de pensii prevazute la art. 51.

Cum este posibil sa primesc "pensia anticipata partiala fara penalizare" dupa o HG nr. 257/2011, intrucat ar insemna ca acest act normativ adauga la lege. E posibil asa ceva? Nu cumva s-au cam incurcat cei ce au intocmit HG-ul?
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: la pensie la data: 05/17/2011 7:39am
Pentru Alex S.
Daca problema nu ar fi atat de serioasa am putea sa o caracterizam ca hazlie.
Totusi trebuie sa remarcam ca in expresia pusa de dv in ghilimele lipseste o virgula pe care o gasim in art 54 alin (1) din normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
La acelasi articol la alin (2) se drege busuiocul si se numeste “pensie anticipata partiala, cu reducerea varstei standard”
Trebuie sa recunoastem totusi ca cei care s-au ocupat cu formularea acestor norme au avut o sarcina dificila sa denumeasca o pensie (de tip strutocamila) care trebuia sa pastreze unele caracteristici ale pensiei anticipate partiale cu exceptia diminuarii.
Noi ramanem la convingerea ca partea gresita a prevederilor art 65 alin (5) din legea pensiilor 263/2010 ramanea aceia ca se aplica numai celor care cer pensie anticipata partiala cu anticipare de numai 2 ani.
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: Alex.S. la data: 05/17/2011 8:10am
Pai atunci tot discriminare mi se pare deoarece daca o persoana care a muncit peste 30 de ani intr-un oras poluat si solicita pensionarea anticipata partial la:
- 63 de ani si una luna, primeste "bonus" scutire de penalizare pt ultimii 2 ani;
- 60 de ani, ii este ingradit tocmai dreptul reglementat prin aceasta prevedere din legea 263/2010, prevedere care devine fara rost, inutila, lipsita de efecte.

Consider ca HG-ul a fortat interpretarea legii 263/2010 in defavoarea viitorului pensionar. Se poate face ceva?
Re: diminuare/luna de anticipare
Scris de: la pensie la data: 05/18/2011 3:39am
Credem ca am comentat suficient pe tema unei prevederi legale iar noi nu putem face nimic decat sa o respectam pana la o eventuala modificare care poate fi facuta decat de cei care au elaborat legea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1