Subiect "Program de calcul pensie" Deschis de Dorina la data: 05/11/2011 1:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Program de calcul pensie
Scris de: Dorina la data: 05/11/2011 1:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
In primul rand vreau sa va multumesc pentru programul de calcul al pensiei care m-a ajutat f mult.
Am si eu o intrebare.
Cu programul D-voastra pensia mi-a iesit 2130 lei iar de la casa de pensii 2078. Este o diferenta mica, insa am o nelamurire. Din program mi-au iesit 19.683925 puncte in plus datorita muncii in grupa I inainte de 2001. Cu toate ca datele introduse sunt aceleasi in decizie apar 17.55122 puncte datorita grupei.Mai apare in decizie si un nr. de puncte corespunzator pensiei suplimentare, 2%, 3% si 5% pe care eu nu le-am introdus in calculul pensiei, si anume 5.29148. De asemenea din aprilie 1991 pana in februarie 1993 pe langa sporul de vechime am avut si un spor de fidelitate pe care eu le-am cumulat si am pus in program un singur spor. Daca puteti spuneti-mi daca am gresit ceva la introducerea datelor. Va multumesc din nou si va urez mult succes in activitatea d-voastra.
Re: Program de calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/12/2011 3:40am
Credem ca diferenta este totusi mica dar din pacate, dupa parerea noastra, este intamplatoare deoarece am observat multe erori iar pe altele nu avem datele necesare sa le clasificam erori.
1. Punctajul pentru contributia la pensie suplimentara este calculat automat si de programul nostru si inclus in punctajele anuale nefiind evidentiat separate asa cum face Casa de Pensii.
2. Credem ca diferenta cea mai mare provine din modul dv de calcul al punctajului pentru stagiul in grupa de munca pe care sa fim sinceri nu l-am inteles.
Ne pare rau ca nu am adaptat programul nostru de calcul pentru a face el acest calcul dar probabil il vom face in viitor odata cu actualizarea programului de calcul conform noii legi a pensiilor.
Un calcul corect al punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca poate fi facut in primul program deschis de dv si completat pana in anul 1997 astfel :
- stergeti punctajul suplimentar pentru grupa de munca de 11,79000 introdus in prima pagina
- completati numai perioada in care ati avut stagiul de munca in gr I si restul perioadelor le stergeti
- calculati 50% din punctajul rezultat din calcul si il introduceti in caseta “Punctaj suplimentar pentru grupa de munca din al doilea program deschis si completat pana la iesirea la pensie.
3 Am observat mici erori la introducerea datelor cum ar fi codul in luna iulie 1975 care poate fi F deoarece un an universitar se termina la 30 septembrie, sau mici decalaje la modificarea sporului de vechime dar dupa parerea noastra nu au influente asa mari care sa fie deranjante.
4 In privinta cumularii sporului de vechime cu cel de fidelitate nu este o gresala.
5. Verificati daca sporurile de vechime si de fidelitate au fost incluse in salariu tarifar incepand cu aprilie 1992 asa cum au fost instructiunile si in acest caz nu le mai introduceti separat. Daca aceste sporuri au fost incluse mai tarziu in salariu introducetile separate numai pana la data includerii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1