Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de George Emil Stoica la data: 05/12/2011 4:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: George Emil Stoica la data: 05/12/2011 4:22am
Gen:M
Data nasterii:1954, martie
Stagiul de cotizare:40ani,7luni,12 zile
Alte date: lucrat in gr.I- 5ani si 4 luni,iar in gr.II -24ani si 11 zile
Intrebare:Cand pot sa-mi depun dosarul de pensie? La ce varsta ies la pensie?
Multumesc
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/13/2011 3:21am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in martie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Informatia cu grupa de munca cu care s-a echivalat stagiul dv de gr I o aflati la angajatorul unde ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 5 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 24 ani in gr II de un spor de vechime de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 49 ani.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de 5 ani in conditii speciale si 24 ani in conditii deosebite si aveati dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in martie 2011.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 29 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in septembrie 2012.
Dosarul de pensie se depune in luna in care se deschide dreptul la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1