Subiect "Pensie de invaliditate" Deschis de Cristina Cudin la data: 05/12/2011 9:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate
Scris de: Cristina Cudin la data: 05/12/2011 9:55am
Gen:
Data nasterii:25.12.1955
Stagiul de cotizare:35 ani+ 6 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Sufar de diabet dependent de insulina ( cu certificat de handicap accentuat) din 01.07.1991. Ma voi pensiona la limita de varsta cu data de 01.09.2011 (peste 20 ani si 2 luni, de handicap accentuat). Dupa socotelile facute de mine voi avea o pensie de 1,78 puncte de pensie. ( Am adaugat 50% la pensia calculata cu programul de la d-stra ). Pe toata perioada in care am fost declarata ca avind handicap accentuat, beneficiez de unele facilitati printre care scutirea de impozitul pe venit, precum si de ajutor (pensie) sociala lunara de 230 lei.
Va rog sa-mi raspundeti daca la pensia ce o voi avea voi mai beneficia de scutirea de impozit sau nu. Deasemenea,
va rog sa-mi raspundeti daca voi mai beneficia de ajutorul social de pina acum. Multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/13/2011 8:13am
In privinta calculului pensiei facute pe site-ul nostru avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”
Pentru dv am calculat noi acest spor care trebuie introdus in program.
Acest spor este :
Intre ianuarie 1980 – august 1983 3%
Intre septembrie 1983 – decembrie 1984 6%
Intre ianuarie 1985 – februarie 1990 9%
Intre martie 1990 – martie1992 12%
Aceste sporuri se calculeaza fara a fi necesara adeverinta de la angajator
2.Daca in perioada anterioara lui 01 aprilie 1992 ati mai primit si alte sporuri cu caracter permanent (pentru conditii de munca sau sume fixe pentru compensarea cresterii unor preturi) cereti adeverinta de la angajator cu aceste sporuri si daca o atasati dosarului de pensie vor fi introduse in calculul pensiei.
Beneficiati de scutire de impozit la pensie conform legii 22/2010.
In prezent primiti o indemnizatie lunara pentru starea de handicap nu ajutor(pensie) sociala si aceasta indemnizatie lunara o veti primi in continuare la fel cu toate drepturile ce decurg din legea 448/2006 .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1