Subiect "termen de contestare" Deschis de Meda Tudor la data: 05/16/2011 4:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
termen de contestare
Scris de: Meda Tudor la data: 05/16/2011 4:38am
Gen: feminin
Data nasterii: 28 ianuarie 1952
Stagiul de cotizare: 37 de ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua,

Dati-mi, va rog, o indicatie, sa depasesc o situatie absurda.
Am primit decizia de pensionare (data postei: 23 aprilie a.c.) neinsotita de buletinul de calcul.
In vederea verificarii calculului si eventual a contestarii deciziei, am solicitat in scris Casei de pensii copie dupa acest buletin (data cererii: 2 mai). La 13 mai, cand m-am interesat de raspuns, am fost informata ca inca nu fusese repartizata cererea spre rezolvare...
Inteleg ca in ritmul acesta nu am practic sanse sa primesc buletinul amintit la timp pentru a putea contesta eventual decizia in termenul de 30 de zile (mentionat pe decizie intr-o nota de subsol).
Cum trebuie sa procedez pentru a intrerupe acest termen (imi imaginez ca se poate face asa ceva)? Cererea pe care am inaintat-o Casei de pensii la 2 mai rezolva problema sau ar trebui sa ma adresez chiar Comisiei de contestatii (cu o sesizare sau cu ce)?
Termenul de 30 de zile curge din 23 aprilie (data postei de pe plicul in care am primit decizia) inclusiv (si se implineste la 22 mai, o duminica) sau din 24 aprilie?
In alta ordine de idei, spuneti-mi va rog daca pot folosi in acest moment programul gratuit de calculare a pensiei disponibil in pagina dvs. Ma refer la faptul ca programul este conceput sa efectueze calculul conform Legii 19/2000, care nu mai este insa in vigoare.

Va multumesc, va doresc o zi buna,
Meda Tudor
Re: termen de contestare
Scris de: la pensie la data: 05/17/2011 3:49am
Ne pare rau dar situatia nu ni se pare absurda iar aceasta vi se datoreaza dv.
Nu vrem nici sa va stresam in plus dar credem ca era necesar sa faceti o minima documentare inainte de a primi decizia de pensionare si sa luati masurile care se inpuneau.
In privinta contestatiei dupa opinia noastra nu credem ca este o situatie grava doarece :
-Erorile de calcul in calcularea pensiei pot fi fie din cauza nevalorificarii unor date fie din cauza unei erori de calcul.
- Eroarea de calcul dupa parerea noastra se exclude deoarece se foloseste acelasi program de calcul pentru calculul tuturor pensiilor iar daca pensia dv a fost calculata gresit de catre program inseamna ca se calculeaza gresit pentru toti.
- Daca pensia a fost calculata gresit prin omiterea unor venituri si/sau stagii de cotizare puteti cere recalcularea ei conform art 107 alin (3) din legea 263/2010 fara conditionare de termen.
Credem ca problema mai complicata ar putea sa rezulte in cazul in care nu vi se va elibera buletinul de calcul deoarece am inteles ca unele cazuri similare nu a fost eliberat buletinul de calcul. Daca nu va suparati am dori sa ne informati cum a fost rezolvata cererea dv.
Cererea de eliberare buletinului de calcul nu inlocuieste contestatia la Comisia Centrala de Contestatii.
Daca aveti argumente la Comisia Centrala de Contestatii va adresati cu o contestatie in care prezentati mai intai situatia dupa care prezentati argumentele.
Programul de calcul pensii de pe site-ul nostru nu este actualizat conform actualei legi a pensiilor dar in unele cazuri (cum este si al dv daca nu aveti stagii de cotizare in grupe de munca) calculul este identic fara a fi nevoie de modificari.
Credem ca dificultate majora va fi in procurarea datelor care trebuie introduse in program daca nu ati avut grija sa va pastrati copie de pe dosarul de pensionare.
Daca aveti dificultati in utilizarea programului va rugam reveniti si va vom ajuta.
Re: termen de contestare
Scris de: Meda Tudor la data: 05/17/2011 8:38am
la pensie :
Ne pare rau dar situatia nu ni se pare absurda iar aceasta vi se datoreaza dv.
Nu vrem nici sa va stresam in plus dar credem ca era necesar sa faceti o minima documentare inainte de a primi decizia de pensionare si sa luati masurile care se inpuneau.
In privinta contestatiei dupa opinia noastra nu credem ca este o situatie grava doarece :
-Erorile de calcul in calcularea pensiei pot fi fie din cauza nevalorificarii unor date fie din cauza unei erori de calcul.
- Eroarea de calcul dupa parerea noastra se exclude deoarece se foloseste acelasi program de calcul pentru calculul tuturor pensiilor iar daca pensia dv a fost calculata gresit de catre program inseamna ca se calculeaza gresit pentru toti.
- Daca pensia a fost calculata gresit prin omiterea unor venituri si/sau stagii de cotizare puteti cere recalcularea ei conform art 107 alin (3) din legea 263/2010 fara conditionare de termen.
Credem ca problema mai complicata ar putea sa rezulte in cazul in care nu vi se va elibera buletinul de calcul deoarece am inteles ca unele cazuri similare nu a fost eliberat buletinul de calcul. Daca nu va suparati am dori sa ne informati cum a fost rezolvata cererea dv.
Cererea de eliberare buletinului de calcul nu inlocuieste contestatia la Comisia Centrala de Contestatii.
Daca aveti argumente la Comisia Centrala de Contestatii va adresati cu o contestatie in care prezentati mai intai situatia dupa care prezentati argumentele.
Programul de calcul pensii de pe site-ul nostru nu este actualizat conform actualei legi a pensiilor dar in unele cazuri (cum este si al dv daca nu aveti stagii de cotizare in grupe de munca) calculul este identic fara a fi nevoie de modificari.
Credem ca dificultate majora va fi in procurarea datelor care trebuie introduse in program daca nu ati avut grija sa va pastrati copie de pe dosarul de pensionare.
Daca aveti dificultati in utilizarea programului va rugam reveniti si va vom ajuta.




Va multumesc mult pentru raspunsul detaliat, ma linisteste intr-adevar sa stiu ca voi putea cere recalcularea, daca va fi cazul, dupa primirea buletinului de calcul.
Imi dau seama insa ca n-am fost explicita in primul mesaj, incerc s-o fac acum. Ma gandesc ca ma pot confrunta cu urmatoarea situatie:
- primesc buletinul de calcul peste o luna,doua, trei si constat ca unele venituri au fost omise; am in vedere sporurile diverse pe care le-am avut (de noapte, de sfarsit de saptamana, de sarbatori etc), care nu apar in cartea de munca, dar pentru care am avut adeverinte in dosarul de pensionare;
- ma adresez Casei de pensii si solicit recalcularea prin includerea acelor venituri, dar Casa imi raspunde ca solicitarea mea nu este intemeiata, ca acele sporuri nici nu trebuie luate in calcul (am inteles de la alti pensionari ca au avut o astfel de problema);
- presupun ca in acel moment ar trebui sa ma adresez Comisiei de Contestatii, dar termenul de 30 de zile de la primirea deciziei va fi fost depasit demult.
Imi dau seama ca lucrurile se rezolva simplu in cazul in care Casa de pensii admite ca a comis o eroare si reface calculul. Dar daca nu admite? Ma voi mai putea adresa atunci Comisiei de Contestatii?
Mie mi se pare deci ca inainte de a avea buletinul de calcul nu am argumente sa fac contestatie, dar dupa primirea buletinului este prea tarziu.
Presupun ca rationamentul meu este gresit undeva, dar nu-mi dau sema unde si v-as fi recunoscatoare daca m-ati lamuri.
Desigur, va voi informa daca voi primi buletinul de calcul de la Casa de pensii (sper sa-l primesc...).
Pana atunci, voi incerca sa folosesc programul de calcul de pe site-ul dvs, pentru ca intr-adevar nu am stagii de cotizare in grupe de munca si am copie de pe dosarul de pensionare.
Va multumesc inca o data.
Re: termen de contestare
Scris de: la pensie la data: 05/18/2011 3:31am
Nu avem cum sa anticipam evenimentele sI sa va linistim in conditiile date. De obicei in cazul in care a fost dovedita o eroare Casa de Pensii a remediat-o. Iar daca aveti cum demonstra eroarea daca nu aveti castig de cauza la Comisia Centrala de Contestatii va puteti adresa justitiei (Tribunalului judetean sau de sector) unde sunt juristi care presupun ca vor analiza argumentele depasirii dreptului la contestatie.
Ceeace va sfatuim noi este sa abandonati scenariile si sa incercati sa calculati cat mai repede pensia cu programul de pe site-ul nostru.
In privinta sporurilor cititi explicatiile date de noi pe pagina principala la “Baza de calcul a punctajului pensiei” sau la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Din sporurile enumerate de dv inainte de aprilie 2001 se ia in calcul numai sporul de noapte, daca ati lucrat pe baza unui graphic si sporul permanent pentru lucru peste program.
Este adevarat ca unii pensionari au avut probleme cu sporurile dar dupa opinia noastra pentru aceasta sunt vinovati si angajatorii care la insistentele asiguratilor elibereaza adeverinte si pentru sporuri care nu intra in baza de calcul a punctajului pensiei.
Re: termen de contestare
Scris de: Meda Tudor la data: 05/18/2011 4:17am
la pensie :
Nu avem cum sa anticipam evenimentele sI sa va linistim in conditiile date. De obicei in cazul in care a fost dovedita o eroare Casa de Pensii a remediat-o. Iar daca aveti cum demonstra eroarea daca nu aveti castig de cauza la Comisia Centrala de Contestatii va puteti adresa justitiei (Tribunalului judetean sau de sector) unde sunt juristi care presupun ca vor analiza argumentele depasirii dreptului la contestatie.
Ceeace va sfatuim noi este sa abandonati scenariile si sa incercati sa calculati cat mai repede pensia cu programul de pe site-ul nostru.
In privinta sporurilor cititi explicatiile date de noi pe pagina principala la “Baza de calcul a punctajului pensiei” sau la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Din sporurile enumerate de dv inainte de aprilie 2001 se ia in calcul numai sporul de noapte, daca ati lucrat pe baza unui graphic si sporul permanent pentru lucru peste program.
Este adevarat ca unii pensionari au avut probleme cu sporurile dar dupa opinia noastra pentru aceasta sunt vinovati si angajatorii care la insistentele asiguratilor elibereaza adeverinte si pentru sporuri care nu intra in baza de calcul a punctajului pensiei.



Aveti dreptate si chiar asta fac acum, introduc datele in program. O prima intrebare totusi, daca se poate, inainte de a citi explicatiile pe care mi le-ati indicat: dat fiind ca trebuie sa inscriu cumva anii de facultate, am tras concluzia ca trebuie sa inscriu ca data de incepere a activitatii profesionale data inceperii facultatii (pentru cei patru ani de facultate, am inscris doar codul "F", fara venituri) - e corect?

Va multumesc,
Meda Tudor
Re: termen de contestare
Scris de: la pensie la data: 05/18/2011 4:24am
Este corect.
Re: termen de contestare
Scris de: STEFAN CONSTANTIN la data: 11/11/2011 1:42pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date
Intrebare:am o pensie foarte mica in comparatie cu anii lucrati cui trebui sa ma adresez
Re: termen de contestare
Scris de: la pensie la data: 11/14/2011 3:08am
Pentru Stefan Constantin
Nu puteti aprecia ca pensia este calculata gresit decat daca va calculati dv pensia si rezulta o pensie mai mare decat cea calculata de casa de pensii.
Pentru calculul pensiei am pus la dispozitia celor interesati un program gratuit de calcul pensie, insa pentru a-l folosi trebuie sa aveti datele necesare.
Pentru a va informa privind aceste date cititi mai intai explicatiile date de noi pe site si in mod special cele de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca ati procurat datele necesare si doriti sa utilizati programul accesati pagina :
http://www.lapensie.com/logare.php
iar daca aveti dificultati reveniti si va vom ajuta.
Re: termen de contestare
Scris de: precup la data: 09/03/2015 4:30am
la pensie :
Ne pare rau dar situatia nu ni se pare absurda iar aceasta vi se datoreaza dv.
Nu vrem nici sa va stresam in plus dar credem ca era necesar sa faceti o minima documentare inainte de a primi decizia de pensionare si sa luati masurile care se inpuneau.
In privinta contestatiei dupa opinia noastra nu credem ca este o situatie grava doarece :
-Erorile de calcul in calcularea pensiei pot fi fie din cauza nevalorificarii unor date fie din cauza unei erori de calcul.
- Eroarea de calcul dupa parerea noastra se exclude deoarece se foloseste acelasi program de calcul pentru calculul tuturor pensiilor iar daca pensia dv a fost calculata gresit de catre program inseamna ca se calculeaza gresit pentru toti.
- Daca pensia a fost calculata gresit prin omiterea unor venituri si/sau stagii de cotizare puteti cere recalcularea ei conform art 107 alin (3) din legea 263/2010 fara conditionare de termen.
Credem ca problema mai complicata ar putea sa rezulte in cazul in care nu vi se va elibera buletinul de calcul deoarece am inteles ca unele cazuri similare nu a fost eliberat buletinul de calcul. Daca nu va suparati am dori sa ne informati cum a fost rezolvata cererea dv.
Cererea de eliberare buletinului de calcul nu inlocuieste contestatia la Comisia Centrala de Contestatii.
Daca aveti argumente la Comisia Centrala de Contestatii va adresati cu o contestatie in care prezentati mai intai situatia dupa care prezentati argumentele.
Programul de calcul pensii de pe site-ul nostru nu este actualizat conform actualei legi a pensiilor dar in unele cazuri (cum este si al dv daca nu aveti stagii de cotizare in grupe de munca) calculul este identic fara a fi nevoie de modificari.
Credem ca dificultate majora va fi in procurarea datelor care trebuie introduse in program daca nu ati avut grija sa va pastrati copie de pe dosarul de pensionare.
Daca aveti dificultati in utilizarea programului va rugam reveniti si va vom ajuta.

exista o cerere tip pentru eliberarea buletinului de calcul al pensie?imi poate spune cineva,va rog cum se face aceasta cerere,pt ca cei de la pensii nu iti dau nici un amanunt
Re: termen de contestare
Scris de: la pensie la data: 09/03/2015 8:07am
Pentru Precup
Nu exista cerere tip pentru a solicita buletinul de calcul al pensiei.
Faceti o cerere simpla in care va scrieti numele, adresa, codul numeric personal, dupa care cereti sa vi se elibereze buletinul de calcul pentru pensia acordata prin decizia nr ...din data de ...
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1