Subiect "calcul vechime in munca" Deschis de Ghinea Constantin la data: 05/16/2011 6:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul vechime in munca
Scris de: Ghinea Constantin la data: 05/16/2011 6:07am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:37 ani + 2 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. M-am pensionat anticipat partial in 02.2008 adica cu exact 5 ani inainte de pensionarea pt.limita de varsta. M-am angajat la data de 12.10.1970 si am lucrat fara intrerupere in aceiasi intreprindere pina la pensionare. La incetarea contractului de munca mi-a fost eliberata si o situatie cu sporurile avute. ( fara sporurile de vechime ). Cu ajutorul programului dstra am introdus cistigurile lunare inclusiv sporul de 6 % din situatia oferita de intreprinderea unde am lucrat). Din calcul mi-a rezultat un punctaj apropiat de cel calculat de casa de pensii. Fac mentiunea ca nu am introdus in program procentul de vechime. Intrebare: programul dstra de calcul al pensiei este identic cu cel al casei de pensii ?? Daca da, aceste programe calculeaza automat vechimea in munca ??
Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: calcul vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 05/17/2011 4:37am
Am verificat si noi datele introduse de dv in program pe numele Ghinea Constantin si consideram ca rezultatul poate fi inbunatatit daca tineti cont de observatiile noastre care sunt urmatoarele:
1. Asa cum explicam pe forum la “Sporul de vechime” programul nostru nu calculeaza automat sporul de vechime si acesta trebuie determinat asa cum explicam pe aceasta pagina si introdus in program.
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care dv trebuie sa-l introduceti in program astfel :
Intre octombrie 1975 – septembrie 1980 3 %
Intre octombrie 1980 – august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 – septembrie 1985 9 %
Intre octombrie 1985 – septembrie 1990 12 %
Intre octombrie 1990 – martie 1992 15 %
2. Incepand cu aprilie 1992 toate sporurile trebuiau incluse in salariu. Verificati daca sporul de 6% nu a fost inclus in salariu pana in aprilie 2001, pentru a evita calculul lui de doua ori.
3. Salariu in iulie 2005 trebuia exprimat in RON iar dv l-ati introdus in lei vechi ROL.
4. In program ati introdus salarii si dupa luna februarie 2008 cand ati primit decizie de pensie anticipata partiala. Probabil ati cerut suspendarea acesteia si v-ati angajat asa cum spuneati intr-un mesaj anterior. In acest caz aceste salarii pe perioada de suspendare sunt luate in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
5. Pentru calculul pensiei anticipate partiale la valoarea iesita din calcul trebuie aplicata diminuarea.
Re: calcul vechime in munca
Scris de: Ghinea Constantin la data: 05/17/2011 5:54am
Gen:
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:37 ani + 2 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. V-am scris de mai multe ori si tot de atitea ori am primit raspunsurile d-stra foarte competente.
Pentru ultimul raspuns insa, vreau sa va multumesc in mod deosebit ptru ca o asemenea amabilitate daca nu ma mai surprinde, in schimb ma bucura si ma emotioneaza deopotriva.
In conditiile de azi, cand peste tot nu intilnesti decit otilitate, e de mirare ca existati. Va multumesc inca o data .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1