Subiect "Cum se calculeaza pensia la limita de varsta dupa pensia de invaliditate?" Deschis de Popescu Anda la data: 04/01/2008 8:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum se calculeaza pensia la limita de varsta dupa pensia de invaliditate?
Scris de: Popescu Anda la data: 04/01/2008 8:53am
Multumesc pentru raspunsul dat la intrebarea mea "Cum se calculeaza pensia de invaliditate".As vrea sa va mai intreb ceva. Am vechime de 24 ani + 5 ani facultatea = 29ani.Pentru a-mi calcula pensia la limita de varsta, adaug la punctajul obtinut din program 6ani X 0,60(adica anii pe care i-as mai avea pana la pensionare la limita de varsta)si impart punctajul total la 32,6ani. E corect asa? Sau impart la 29 ani?
Re: Cum se calculeaza pensia la limita de varsta dupa pensia de invaliditate?
Scris de: la pensie la data: 04/01/2008 9:47am
Punctajul pentru pensia la limita de varsta se calculeaza din punctajul de la pensia de invaliditate la care se adauga 0,6 inmultit cu numarul de ani de stagiu potential acordat prin decizia de pensie de invaliditate. In cazul dv daca stagiul potential este 6 este corect sa adaugati 6 x 0,6. Calculul pensiei la limita de varsta se face prin impartirea punctajului total obtinut la „stagiul complet de cotizare”. Stagiul complet de cotizare nu are legatura cu stagiul efectiv lucrat. El se calculeaza in functie de data nasterii si pana in decembrie 2014 depinde de luna in care iesiti la pensie la limita de varsta. Poate fi aflat din programul nostru de „Calculul varstei de iesire la pensie” accesibil de pe pagina principala in care introduceti data nasterii si genul F. Stagiul complet de cotizare la femei nu este mai mare de 30.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1