Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de Visan Ilie la data: 05/19/2011 5:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: Visan Ilie la data: 05/19/2011 5:58am
visan ilie la data: 05/17/2011 11:37am
Gen:M
Data nasterii:08 octombrie 1955
Stagiul de cotizare:37 ani si 4 luni in care este inclus si stagiul militar.
Alte date: am lucrat si lucrez si in prezent in gr.II
Intrebare:Cand pot sa-mi depun dosarul de pensie? La ce varsta ies la pensie?
Multumesc Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/20/2011 3:38am
Ati mai postat acest mesaj si v-am explicat ca datele contin anumite erori. Fiindca nu ati inteles si ati repetat mesajul suntem obligati sa facem presupuneri si daca acestea sunt gresite si raspunsul va fi gresit.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 08 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II de munca a existat numai pana la 01 aprilie 2001 conform legii pensiilor 3/1977 iar dupa aceasta data grupa de munca echivalenta s-a numit “conditii deosebite”. In aceste conditii am facut calculele pentru un stagiu de cotizare in gr II de 26 ani, un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 10 ani si un stagiu militar de 1 an si 4 luni
Pentru stagiul de cotizare de 36 ani in gr II si conditii deosebite beneficiati de spor de vechime de 9 ani, care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si cumulate cu stagiul lucrat in conditii deosebite realizati un stagiu de cotizare mai mare de 35 ani in aceasta grupa pentru care beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si puteti sa iesiti la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in 08 octombrie 2012.
Dosarul de pensie il puteti depune incepand cu data de 08 octombrie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1