Subiect "lamuriri" Deschis de gheorghe la data: 05/19/2011 6:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri
Scris de: gheorghe la data: 05/19/2011 6:39am
Gen:m
Data nasterii:09/06/1953
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:
Intrebare:buna ziua stimati domni as avea urmatoarea intrebare: eu am lucrat in romania 7ani dupa care am lucrat in italia 10ani iar acum de 9ani lucrez in republica san marino si domiciliez in italia. as dori sa stiu care ar fi varsta de pensionare si in care mod pot beneficia de o pensie,din fiecare tara sau se v-a face o cumulare a acestor ani lucrati?va multumesc anticipat
Re: lamuriri
Scris de: la pensie la data: 05/20/2011 4:05am
Pensia dv va fi calculata in fiecare tara in care ati lucrat in functie de perioadele de cotizare si de legislatia in vigoare a acelei tari.
Nu cunoastem legislatiile de pensii din Italia si Republica San Marino si in continuare ne vom referi la pensia de care beneficiati pentru stagiul cotizat in Romania.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 09 iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru pensia pentru limita de varsta stagiul minim de cotizare este conditiie obligatorie. Asiguratii care nu au stagiul minim de cotizare in Romania dar care au cotizat la pensie intr-o tara cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale (are incheiate astfel de acorduri cu toate tarile din UE deci si cu Italia) poate fi completat stagiul minim cu stagiul cotizat in acea tara dar numai pentru deschiderea dreptului la pensie iar punctajul si valoarea pensiei sunt calculate numai pentru stagiul de cotizare din Romania. Deci puteti completa stagiul minim de cotizare cu stagiul lucrat in Italia si faceti dovada ca pe acea perioada ati platit contributie la pensie.
Puteti opta pentruca pensia din Romania sa fie transferata in tara de domiciliu.
Puteti citi mai multe informatii pe site-ul Casei Nationale de Pensii care mai poate fi accesat la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1