Subiect "lamuriri" Deschis de DANAILA TEODOSIA la data: 05/19/2011 8:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri
Scris de: DANAILA TEODOSIA la data: 05/19/2011 8:11am
Gen:F
Data nasterii:23.06.56
Stagiul de cotizare:34 ani 8 luni 15 zile + 3 ani si 6 luni (spor vechime)
Alte date:14 ani 4 luni grupa a 2a si conditii deosebite
Intrebare:Daca nu am loc de munca si nici ajutor de somaj, pot incheia contract cu casa de pensii pentru a plati asigurarea sociala (3 luni),pentru a indeplini 38 ani si 5 luni,sa nu fiu penalizata la pensionarea anticipata?
Este adevarat ca adeverintele privind grupa de munca si sporuri se elibereaza de angajatori cu cel mult 3 luni inainte de depunerea dosarului de pensionare?
Daca in perioada 2003-2009 venitul impozitat este diferit de salariul din cartea de munca (in fisa de salariu la salariul din cartea de munca se adauga sporul de vechime 25% si sporul de risc si apoi se retin cotele de asigurari si impozitul),care venit se ia in calcul la stabilirea punctajului lunar?
Multumesc mult.
Re: lamuriri
Scris de: la pensie la data: 05/20/2011 4:24am
Da pentru completarea stagiului de cotizare puteti incheia cu Casa de Pensii un contract de asigurare sociala pe perioada necesara. In anul 2011 contributia lunara minima este de 222 lei.
Nu cunoastem daca exista o perioada de 3 luni de valabilitate a adeverintelor eliberate de angajator si de ne exprimam indoiala ca exista un astfel de termen daca acestea contin toate datele necesare calculului pensiei.
Dupa aprilie 2001 sumele care intra in calculul punctajului pensiei sunt cele pentru care s-a platit CAS (nu cele completate in carnetul de munca) si pentru diferenta nu trebuie sa prezentati adeverinte de la angajator. Aceste sume le gasiti pana in anul 2005 in certificatele transmise de Casa de Pensii.
Re: lamuriri
Scris de: iasi la data: 01/05/2013 5:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua. imi cer scuze ca va pun o intrebare care nu prea are legatura cu forumul.
Deci, eu sunt casatorit cu sotia de 6 ani.
De 4 ani nu muncim niciunul.
Avem fiecare indemnizatie de handicap de 234 ron si dorim sa facem un copil.
Beneficiem de indemnizatia de 600 ron / luna timp de 2 ani?? Multumim anticipat.
Re: lamuriri
Scris de: la pensie la data: 01/07/2013 1:44pm
Aveti dreptate indemnizatiile pentru cresterea copiilor nu intra in sfera noastra de activitate dar pentru dv am incercat sa ne informam pe internet si fara a avea pretentia ca am lamurit in totalitate aceasta problema va putem informa urmatoarele :
Indemnizatiile pentru cresterea copilului pana la varsta de 1 an sau 2 ani sunt reglementate prin OUG 148/2005 si OUG 111/2010 ambele modificate prin OUG 124/2011.
Dar ce este important pentru dv este ca indemnizatiile prevazute de aceste ordonante de urgenta se acorda in cazul obtinerii a unuia din parinti a concediului pentru crestere copil.
Pe de alta parte acordarea concediului pentru crestere copil se face pentru persoanele “care in ultimul an anterior nasterii copilului au realizat timp de 12 luni venituri din salariu.
Totusi va sfatuim sa continuati informarea in aceasta privinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1