Subiect "revin cu acelasi mesaj-nu am primit raspuns" Deschis de Maria la data: 05/20/2011 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
revin cu acelasi mesaj-nu am primit raspuns
Scris de: Maria la data: 05/20/2011 6:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti unde pot afla exact care este vechimea totala in munca,respectiv perioada de contributie la stat,deoarece am fost la CP Buc si m-au trimis la sectorul de domiciliu,iar cei de acolo m-au trimis inapoi la Vitan.Mi-am calculat eu dar nu sunt sigura daca e bine si mi se pare normal ca o persoana avizata sa-mi spuna ce trebuie,mai ales ca, si o zi conteaza.Din cate am aflat mai am nevoie de cateva luni conf. noii legi,desi anul acesta fac 55 de ani nu am peste 30 de ani vechime.Daca nu va deranjez prea mult va dau mai jos perioadele de vechime astfel:
-16 iun.-29 aug.1977- Republica(metalurgie???)
-15.iun.1978-08.apr.2006-Faur
Munca temporara(am adeverinta)astfel:
-20.oct.2005-02.ian.2006;
-17.martie-08.apr.2006;
-10.apr.-03.iun.2006;
De la 17.aug.2009 pana la 25. ian. 2011 am platit la casa de pensii prin contract individual.
In speranta ca voi primi un raspuns,va multumesc si va doresc toate cele bune!
Re: revin cu acelasi mesaj-nu am primit raspuns
Scris de: la pensie la data: 05/22/2011 9:14am
Ne pare rau ca nu ati citit raspunsul pe care vi l-am dat la mesajul anterior, pe care il gasiti pe aceiasi pagina cu mesajul dv dar mai jos, pentru a veni cu clarificarile pe care le-am cerut.
Probabil ca v-au derutat mesajele celelelalte postate pe pagina mesajului dv.
Raspunsul nostru a fost urmatorul :
Pentru Maria
Si noua ni se pare normal ca fiecare din functionarii de la Casele de Pensii sa va fi calculat stagiul de cotizare si probabil refuzul s-a datorat modului cum v-ati adresat lor sau documentelor pe care le-ati prezentat.
Modul in care ati prezentat datele pe site ne face si pe noi sa ne indoim de corctitudinea calculului. Spunem aceasta deoarece primele doua stagii, inainte de 08 aprilie 2006, numite de dv munca temporara (nu exista oficial un asemenea termen) se suprapun peste stagiul de cotizare la Faur. In aceste conditii nu stim unde ati gresit .
Noi am luat in calcul stagiile de cotizare la Republica, Faur, ultimul stagiu de munca temporara si cel realizat prin contract cu Casa de Pensii si am obtinut un stagiu de cotizare de 29 ani, 10 luni si 11 zile. Trebuie sa retineti insa ca un calcul corect va poate face tot un functionar de la Casa de Pensii deoarece acesta pe langa calculul propriu zis al stagiilor verifica si legalitatea actelor prezentate si cel care ar trebui sa va faca acest calcul este cel de la Casa de Pensii de sector de care apartine domiciliul dv. Pentru al convige cereti sa va faca acest calcul in vederea intocmirii unui eventual contract de asigurare sociala in vederea completarii stagiului pana la stagiul complet de cotizare.
Conform datelor prezentate, al legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 01 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 01 ianuarie 2012 daca atunci aveti un stagiu de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1