Subiect "pensionare anticipata partiala" Deschis de Salajan la data: 05/22/2011 8:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partiala
Scris de: Salajan la data: 05/22/2011 8:37am
Gen:M
Data nasterii:10.4.54
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:22ani gr. 2 a ,peste 30ani lucrati in Resita ,facultate 4ani seral , dosar de urmarit de securitate din care cauza am facut armata la unitate cu specific de munca 1an si 4 luni
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipat partiala
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 05/23/2011 2:16am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 10 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 40 ani si 10 luni. Perioada facultatii nu este considerata stagiu asimilat deoarece aceasta este urmata la seral.
Stagiile de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite si pentru stagiul de 22 de ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 10 aprilie 2014.
Pensia anticipata partiala nu este avantajoasa pentru dv deoarece aceasta o puteti obtine tot la varsta de 60 ani deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1