Subiect "calcul contributii, impozit" Deschis de tatiana costache la data: 05/23/2011 3:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul contributii, impozit
Scris de: tatiana costache la data: 05/23/2011 3:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspunsul dvs. prompt.

As avea 2 intrebari legate de modul de calcul pentru contributiile datorate din pensie, respectiv restul de plata, pe baza interfatei "Calculul impozitare pensie" de pe site-ul lapensie.com:

1) In prezent contributia pentru sanatate de 5.5% se aplica la toata pensia sau numai la diferenta dintre valoarea pensiei si plafonul de 740 lei? (stiu ca au existat dezbateri pe aceasta tema);

2) Desi faceti precizarea ca impozitul de 16% se aplica dupa deducerea din venitul din pensie a sumei neimpozabile de 1000 lei si dupa ce a fost retinuta contributia pentru asigurare de sanatate (asa cum se prevede la art. 69 din cod fiscal, de altfel), calculul din interfata este eronat (impozitul de 16% se aplica la tot venitul).

Redau mai jos calculul efectuat prin interfata "Calculul impozitare pensie" de pe site-ul dvs., cu rugamintea de a verifica si de a confirma care este calculul corect:

"Calculul impozitare pensie

Conform Codului fiscal in vigoare in anul 2011 pensiile se supun contributiei pentru asigurare de sanatate si impozitarii astfel:

•Contributia pentru asigurare de sanatate se aplica pentru intreaga pensie daca pensia depaseste 740 lei. Restul de plata ramas dupa retinerea contributiei pentru asigurare de sanatate nu trebuie sa fie mai mica de 740 lei.
•Cota de contributie de asigurare de sanatate este de 5,5%.
•Impozitarea pensiilor se face prin retinerea unui impozit de 16% din suma ce depaseste plafonul de 1000 lei dupa ce a fost retinuta contributia pentru asigurare de sanatate.

Valoarea pensiei: 17.400.000 lei

Contributie pentru asigurare de sanatate (CASS): 957000 lei
Impozit: 2630720 lei
Rest de plata: 13812280 lei

Colaboram cu:
Ateistul.com
ACUM.tv
Americanul.com "

Multumesc,

Tatiana Costache


-----Original Message-----
From: noreply@lapensie.com [mailto:noreply@lapensie.com]
Sent: 23 mai 2011 09:30
To: Tatiana Costache
Subject: LaPensie.com

Va multumim pentru ca ati vizitat site-ul nostru.

Daca aveti nevoie de ajutor in incercarea dumneavoastra de a calcula pensia cuvenita sau aveti sugestii pentru imbunatatirea siteului unul dintre membrii echipei este gata sa va ofere asistenta necesara pe forumul nostru: http://lapensie.com/forum/

Multumim inca o data,

Echipa LaPensie.com
Re: calcul contributii, impozit
Scris de: la pensie la data: 05/24/2011 1:15am
1. Contributia pentru asigurea de sanatate (CASS) se retine din toata pensia.
2. In cazul prezentat de dv am fi tentati sa facem glume dar statutul site-ului nostru nu ne permite.
Rezultatul gresit al unui calcul poate fi obtinut si cu un program corect in care se introduc date gresite, ceeace s-a intamplat cu calculul dv.
Gresala va apartine dv care ati folosit lei vechi care au fost scosi din circulatie de aproape 4 ani.
Incercati sa introduceti in program pensia dv de 1740 lei noi (RON) si rezultatul speram sa fie corect.
Re: calcul contributii, impozit
Scris de: tatiana costache la data: 05/24/2011 1:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns. Desi nu ati explicat calculul, intre timp am inteles cum se calculeaza cele doua retineri, dar asta numai dupa ce am consultat si alte surse (dvs nu ati explicat modul de calcul nici pentru contributia la sanatate, nici pentru impozit). Totodata, pentru ca sa nu ne mai apuce rasul, va sugerez sa introduceti precizarea ca sumele trebuie sa fie introduse numai in lei noi (RON) si gata!!
Re: calcul contributii, impozit
Scris de: stoian mariana la data: 07/28/2014 5:09am
la pensie :
1. Contributia pentru asigurea de sanatate (CASS) se retine din toata pensia.
2. In cazul prezentat de dv am fi tentati sa facem glume dar statutul site-ului nostru nu ne permite.
Rezultatul gresit al unui calcul poate fi obtinut si cu un program corect in care se introduc date gresite, ceeace s-a intamplat cu calculul dv.
Gresala va apartine dv care ati folosit lei vechi care au fost scosi din circulatie de aproape 4 ani.
Incercati sa introduceti in program pensia dv de 1132 lei noi (RON) si rezultatul speram sa fie corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1