Subiect "esire la pensie" Deschis de Tit constantin la data: 05/24/2011 2:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
esire la pensie
Scris de: Tit constantin la data: 05/24/2011 2:29am
Gen:
Data nasterii:26-05-1953
Stagiul de cotizare:peste 36 ani
Alte date:Am lucrat; 17 ani si 8 luni gr 2
7 ani si 2 luni in gr 1
Intrebare:Am mai postat pe data de 04-19-2010 ( aprox pag 124 ) si revin acum dupa un an de somaj cu aceiasi intrebare ;cind aprox.pot depune cererea de iesire la pensie la limita de virsta in contextul noii legi a pensiei ???
Conform tabelelor gasite rezulta ca la gr 1 se ia in calcul doar 6 ani = 3,5 reducere
iar la gr 2 16 ani =3,5 ani reducere
cumulate = 7 ani scazut din 65 = 58 ani
Astept cu multumirile de rigoare anticipate sa-mi spuneti dvs.care este adevarul si ce optiuni mai am si cind pot spera sa ies la pensie Cu stima....
Re: esire la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/25/2011 2:59am
In raspunsul dat acum un an v-am explicat modul de calcul al datei dv de iesire la pensie in doua variante si v-am sfatuit sa va interesati la angajator cu ce grupa a fost echivalat stagiul dv de gr I cu conditii speciale sau conditii deosebite. Fara a da vreo explicatie ati ales varianta mai convenabila.
Tot atunci v-am explicat si modificarile aduse de legea unitara a pensiilor (263/2010).
Revenim cu aceiasi recomandare sa va interesati la angajator si daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale reducerea varstei de pensionare conform actualei legi 263/2010 este de 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica 26 mai 2011.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite reducerea varstei de pensionare scade la 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni, adica din 26 noiembrie 2012
Alte optiuni nu mai aveti deoarece pensie anticipata sau anticipata partiala puteti obtine numai la varsta de 60 ani deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1