Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de tigau i la data: 05/24/2011 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: tigau i la data: 05/24/2011 6:01am
Gen:B
Data nasterii:6.05.1952
Stagiul de cotizare:40 de ani din care in gr I 3 ani si in gr a II a 20 de ani
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pensie?
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/25/2011 3:29am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 06 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 3 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni iar pentru stagiul de 20 ani in gr II de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 46 ani.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de 3 ani in conditii speciale si 20 ani in conditii deosebite si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica din 06 mai 2011.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 23 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 06 mai 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1