Subiect "Spor de stagiu" Deschis de Maria V la data: 05/25/2011 6:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Spor de stagiu
Scris de: Maria V la data: 05/25/2011 6:59am
Gen:F
Data nasterii:27 aprilie 1953
Stagiul de cotizare:35 ani si 5 luni la 31 aug.ac
Alte date:6 ani grupa 2 in procent 70%
Intrebare:1.Stiu ca mi-ati mai raspuns in 31 martie , dar am fost la casa judeteana de pensii si mi s-a spus ca nu beneficiez de nici un spor de stagiu intrucat cei 6 ani sunt de fapt 4ani si 2 luni .Rugamintea mea este sa -mi precizati legea si articolul care-mi dau acest spor de vechime de 1an si 6 luni indiferent de procentul lucrat.
2. In adeverinta de la facultate se precizeaza ca am sustinut examenul de absolvire in luna iunie . Cum se considera perioada pina la angajarea din 16 august a aceluiasi an?
Re: Spor de stagiu
Scris de: la pensie la data: 05/26/2011 3:11am
Din pacate nu exista o prevedere expresa a faptului ca nu se tine seama de timpul efectiv lucrat in grupa II de munca ci numai indirect adica :
Art 17 din legea actuala de pensii 263/2010 prevede ca sunt recunoscute stagiile suplimentare acordate de legislatia anterioara datei de 01 aprilie 2001. In cazul dv stagiul suplimentar in gr II se acorda conform art 16 din legea 3/1977 pentru stagii care depasesc 5 ani. In niciunul din aceste prevederi nu se specifica luarea in calcul a timpului efectiv lucrat asa cum se specifica expres in art 39 la normele de aplicare ale legii 263/2010 in cazul calculului reducerii varstei de pensionare pentru stagiile in grupa conditii deosebite sau grupa II de munca.
Aceiasi situatie a existat si inainte de 01 ianuarie 2011 cand se aplica legea 19/2000 si unele case teritoriale de pensii aplicau corect aceste prevederi, adica nu tineau cont de procentul efectiv lucrat la calculul stagiului de cotizare suplimentar si tineau cont de acesta la reducerea varstei de pensionare.
Un an universitar este considerat de la 01 octombrie pana la 30 septembrie a anului urmator. Deci vi se considera stagiu asimilat, in ultimul an universitar, pana la data angajarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1