Subiect "Pensie anticipata" Deschis de STEFAN COSTEL la data: 05/25/2011 12:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: STEFAN COSTEL la data: 05/25/2011 12:59pm
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am sa va afisez intai datele si apoi am sa pun si intrebarea.
15.08.1980-19.10.1980-am lucrat in grupa 1-a
24.10.1980-14.04.1982-militar
22.04.1982-01.06.1994-am lucrat in grupa a 2-a in procent de 80%
01.06.1994-01.06.2011-am lucrat si lucrez in continuare ca subofiter de jandarmi(banuiesc ca in aceasta perioada beneficiez de grupa speciala sau conditii speciale cum se numesc mai nou)
Intrebarile mele sunt:in ce an pot iesi la pensie la limita de varsta:daca pot iesi in acest moment la pensie anticipata sau anticipata partial si cu ce procentaj de diminuare.
Faptul ca pentru anul meu de nastere stagiul complet de cotizare in specialitate este de 23 de ani si 11 luni,eu avand acum exact stagiul minim de cotizare ,adica 17 ani,acest lucru face ca pensia sa fie diminuata sau nu afecteaza cu nimic acest lucru.
Va multumesc frumos,ma scuzati daca m-am intins cam mult si astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/26/2011 9:52am
Nu ne deranjaza marimea mesajului daca prin aceasta aduceti precizari privind situatia dv. Ne deranjaza in schimb ca ne cereti sa va spunem cand iesiti la pensie spunand ca banuiti ca aveti stagiul de 17 ani in conditii speciale tot asa cum va deranjaza si pe dv daca va spunem ca banuim ca puteti iesi la pensie pentru limita de varsta si in prezent daca cei 17 ani lucrati ca militar sunt in conditii speciale.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, daca la data iesirii la pensie aveti statut de jandarm, in 21 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 23 ani si 11 luni si stagiul in specialitate de 16 ani si 11 luni.
In present fara a lua in calcul sporurile de vechime pentru stagiile in grupele de munca aveti urmatoarea situatie :
- un stagiu de cotizare de 29 ani si 3 luni si 17 zile
- un stagiu asimilat pentru stagiu militar de 1 an 5 luni si 20 zile.
- un stagiu in specialitate de 18 ani si 5 luni (stagiul militar este considerat stagiu in specialitate)
Deoarece asa cum am spus mai sus nu ati precizat cu certitudine daca perioada de 17 ani lucrata ca jandarm este in conditii speciale va vom raspunde in doua variante.
Varianta 1
In cazul cand stagiul de 17 ani lucrati ca jandarm sunt in conditii speciale realizati un stagiu in conditii speciale de 17 ani si in conditii deosebite 9 ani (avand in vedere stagiul de gr I si stagiul lucrat 80% in gr II) si beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani ceeace inseamna ca ati avea dreptul la pensie pentru limita de varsta si in prezent.
Varianta 2
In cazul cand stagiul de 17 ani lucrati ca jandarm nu sunt in conditii speciale realizati un stagiu de 9 ani in conditii deosebite (avand in vedere stagiul de gr I si stagiul lucrat 80% in gr II) si beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni ceeace inseamna ca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 5 luni adica in 21 aprilie 2017.
In varianta 2 aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata dupa varsta de 51 ani si 11 luni adica dupa 21 octombrie 2013 daca :
a) sunteti trecut in rezerva/ au incetat raporturile de serviciu ca urmare a implinirii limitei de varsta in grad prevazuta de statutul jandarmilor sau ca urmare a reorganizarii unitatii in care lucrati.
b) sunteti trecut in rezerva/ au incetat raporturile de serviciu ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu de catre comisiile de expertiza medico militara.

Apropo de lungimea mesajului vedeti cat s-a lungit raspunsul nostru pentru faptul ca in mesajul dv ati introdus un singur cuvant “probabil”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1