Subiect "varsta ieisire la pensie" Deschis de Lucian la data: 05/26/2011 2:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta ieisire la pensie
Scris de: Lucian la data: 05/26/2011 2:09am
Gen:masculin
Data nasterii:11.08.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Persoana s-a angajat in luna ianuarie 1964 si a a lucrat pana in data de 31.08.1991

persoana a lucrat in intervalul de mai sus la CAP ca si tehnician veterinar (activitate care am inteles ca a fost incadrata in grupa a II a de munca).

Ca si documente justificative in vederea stabilirii vechimii am primit urmatoarele:

-adeverinta (emisa de primaria din localitate - arhivele CAP au fost predate la Primarie) din care rezulta ca a lucrat la CAP in perioada 01.01.1964 - 31.12.1972.Adeverinta prezinta informatii despre normele planificate ,normele realizate si contributia la pensia suplimentara (incepand cu anul 1968 si terminand cu anul 1972 )

-copie dupa carnetul de munca deschis din 01.01.1973 si inchis la data de 31.08.1991

-adeverinta(emisa de primaria din localitate ) din care rezulta ca a lucarat in perioada 18.03.1969- 31.08.1991 in grupa a II a de munca.Adeverinta este impartita in doua perioade 18.03.1969 -01.02.1990 si perioada dupa 01.02.1990

Intrebare:O sa va rog sa-mi spuneti la ce varsta se poate iesi la pensie in conditiile de mai sus si daca documentele prezentate pot fi considerate documente justificative pentru intocmirea dosarului de pensionare si de ce documente as mai avea nevoie (in cazul in care cele pe care le am nu sunt suficiente ).
Va multumesc pentru sprijin
Re: varsta ieisire la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/27/2011 2:21am
Situatia este putin mai complicata si nu putem face un calcul précis al datei de iesire la pensie.
Complicatia provine prin faptul ca perioada lucrata la CAP fara carnet de munca se ia in calculul stagiului de cotizare in functie de numarul de norme inscrise in adeverinta pe care ati primit-o de la Primarie. Noi presupunem ca ne avand o munca temporara i s-au acordat numarul de norme planificate pentru un an intreg dar nu suntem siguri de aceasta. Pentru perioada lucrata fara carnet de munca specificata in adeverinta Casa de Pensii calculeaza un stagiu de cotizare (in functie de numarul de norme) exprimat in ani utili care poate fi de 9 ani sau mai putin. Aceasta echivalare se poate face si anterior depunerii dosarului dar noi credem ca nu trebuie sa mai intarziati depunerea dosarului de pensie.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 11 februarie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si stagiul minim de 14 ani.
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de 34 ani si 2 luni.
Stagiile de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite si pentru stagiul de 22 de ani in conditii deosebite beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani conform careia are dreptul la pensie pentru limita de varsta de la varsta de 59 ani si 6 luni adica din 11 februarie 2008 indeplinind si conditia sa aiba stagiul complet de cotizare de 34 ani realizat (cu aportul sporului de vechime pentru grupa de munca).
Daca Casa de Pensii nu echivaleaza perioada de pe adeverinta cu 9 ani, nu realizeaza stagiul de cotizare de 34 ani si nu poate beneficia nici de reducerea pentru stagiul in grupa de munca.
Mai exista o posibilitate ca sa completeze stagiul de cotizare cu stagiul asimilat pentru stagiul militar daca a satisfacut stagiul militar si are livret militar. In acest caz realizeaza stagiul de cotizare de 34 ani si daca beneficiaza de un stagiu mai mic de 9 ani utili pentru adeverinta de la Primarie.
In aceste conditii noi va sfatuim sa intocmiti dosarul de pensie si sa-l depuneti la Casa de Pensii Judeteana de care apartine domiciliul viitorului pensionar .
Actele care trebuie depuse sunt :
-Cerere tip pe care o gasiti la Casa de Pensii
- Actul de identitate BI/CI (original si copie)
- Carnetul de munca (original si copie)
- Adeverinta de la Primarie cu stagiul si normele (original)
- Adeverinta pentru stagiul in grupa de munca ((original)
- Livret militar (original si copie)
- Alte acte care ar putea intra in calculul pensiei (adeverinta de sporuri etc)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1