Subiect "foaie de boala" Deschis de gabriela la data: 05/26/2011 8:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
foaie de boala
Scris de: gabriela la data: 05/26/2011 8:13am
Gen:m
Data nasterii:15.o2.1957 stagiu cotizare 35 ani 5 luni
Alte date:25 ani grupa II ; 9 ani conditii deosebite.
Intrebare:In perioada de lucru conditiii deosebite am cumulat 2 ani si 10 luni foaie de boala .se mai ia in calcul la reducerea varstei de pensie respectiv la cotizare sau se ia ca asimilata?
in cazul disponibilizarii pe o perioada de 2 ani punctajul lunar este format din somaj si salarii conpensatorii?
multumesc !
Tot pe aceasta cale va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns si va doresc tot binele din lume.
Re: foaie de boala
Scris de: la pensie la data: 05/27/2011 6:50am
Perioada de concediu pentru incapacitate de munca este considerat in grupa de munca numai in cazul grupei conditii speciale daca in ziua dinaintea acestui concediu s-a lucrat in acea grupa de munca.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 31 ani lucrati in grupa II si conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare cumulate cu stagiile asimilate pentru : stagiul militar, somaj, salarii compensatorii si concedii pentru incapacitate de munca. Pe perioada de salarii compensatorii se ia in calculul stagiului de cotizare numai cca o treime din aceasta perioada.
Stagiile de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite si pentru stagiul de 31 de ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 7 ani conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 15 februarie 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1