Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de Iacob Constantin la data: 05/26/2011 11:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: Iacob Constantin la data: 05/26/2011 11:28am
Gen:masculin
Data nasterii:19.05.1957
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:Am lucrat in grupa a II a,11ani si 10luni,iar in grupa a I a(speciala)21ani si 11 luni.
Intrebare:1.Cand am dreptul sa imi depun dosarul in vederea pensionarii? 2.Din ce cauza cei de la Casa judeteana de pensii Neamt sustin ca la reducerea varstei de pensionare se iau in calcul numai anii lucrati in grupa aIa(speciala)?
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/27/2011 7:46am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 19 mai 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Dupa modul de prezentare a datelor deducem ca in cazul dv stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale.
Pentru stagiul de 21 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 10 an si 6 luni iar pentru stagiul de 12 ani in gr II (completat cu 2 luni nevalorificate la gr I) de un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 49 ani.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de 21 ani in conditii speciale pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II echivalat cu conditii deoasebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri pentru stagiile in grupele de munca conditii speciale si conditii deoasebite conform art 60 din legea 263/2010 realizati o reducere a varstei de pensionare cu 13 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 52 ani adica dupa intrarea in vigoare a actualei legi a pensiilor din 01 ianuarie 2011.
Daca functionarii Casei de Pensii Judetene Neamt sustin cele relatate de dv dupa 01 ianuarie 2011 atunci acestia gresesc si in acest caz invocati prevederile art 60 din legea pensiilor 263/2000.
Inainte de ianuarie 2011 legea pensiilor 19/2000 avea doua articole in asemenea cazuri: art 46 care permitea cumularea reducerilor varstei de pensionare pentru stagiile in conditii speciale si conditii deosebite si art 167^1 care acorda reduceri mai mari pentru stagiile in gr I de munca si care nu admitea cumularea cu reducerea varstei de pensionare pentru stagii in conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1