Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de spoiala gheorghe la data: 05/26/2011 3:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: spoiala gheorghe la data: 05/26/2011 3:30pm
Gen:m
Data nasterii:03.08.1953
Stagiul de cotizare:46 ani si 5 luni
Alte date:
Intr Ma numesc spoiala gheorghe,am depus dosarul de pensionare la varsta de 57 ani si 6 luni,avand urmatorul stagiu de cotizare:stagiul total de cotizare 46 ani,5 luni si 21 zile din care: -in conditii normale de munca 9 ani,9 luni
-in conditii deosebite de munca 4 ani, 9 luni,22 zile,
-in grupa 1 (lg.3/1977), 3 ani,4 luni,15 zile
in grupa 2 (lg.3/1977),19 ani,8 luni,26 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca 7 ani,6 luni
-perioade asimilate 1 an, 3luni,18 zile.
Dosarul mi a fost respins,deoarece nu sunt indeplinite prevederile art.52 din legea 263/2010 in sensul ca virsta la data inscrierii la pensie este mai mica decat virsta standard de pensionare. AS DORI SA STIU INCEPAND CU CE DATA AM DREPTUL LA PENSIE PENTRU LIMITA DE VIRSTA SI DACA S A OMIS VREO GRESALA LA REDUCEREA VIRSTEI DE PENSIONARE.VA MULTUMESC.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/27/2011 8:25am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 03 august 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Cu ce grupa de munca a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la angajatorul unde ati lucrat acest stagiu. Deoarece noi nu cunoastem aceasta va facem calculele in doua variante iar dv dupa ce stabiliti cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I alegeti care varianta este valabila
Pentru stagiul de 3 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni iar pentru stagiul de 24 ani in gr II si conditii deosebite, de un spor de vechime de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar.
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” realizati un stagiu de3 ani in conditii speciale pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 24 ani in gr II echivalat cu conditii deoasebite si in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri pentru stagiile in grupele de munca realizati o reducere a varstei de pensionare cu 7 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 58 ani adica in 03 august 2011.
Varianta 2
Daca stagiile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu “conditii deosebite” realizati un stagiu de 27 ani in conditii deosebite pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 03 august 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1