Subiect "Sporuri vechime" Deschis de HAM GHEORGHE la data: 05/27/2011 7:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporuri vechime
Scris de: HAM GHEORGHE la data: 05/27/2011 7:30am
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:35ani
Alte date:
-Am lucrat in conditii deosebite 9ani si 4 luni(adeverinte cu 100% lucru in aceste conditii);
-Am nelamurire cu privire sporurile de vechime care se iau in calcul la caculul pensiei pt. limita de varsta, am primit un procent mai mare decat este postat in lege, conf. contractelor colective, ni s-a impozitat aceasta suma, de ce la pensie sa se ia in seama un procent mai mic, deci o valoare mai mica?
-In cartea de munca, s-a inclus valoare sporului de vechime in salariu de la 01.01.2010, ce se intampla cu sporurile anterioare, care, unele au fost trecute, altele nu, in cartea de munca.
-Pun aceste intrebari deoarece de curand ni s-au inmanat cartile de munca, scanate la ITM.
Re: Sporuri vechime
Scris de: la pensie la data: 05/28/2011 8:01am
Ca o completare a celor precizate la raspunsul anterior va precizam urmatoarele :
Indiferent de sporul de vechime primit inainte de 01 aprilie 1992 Casa de Pensii ia in calcul sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”.
Dupa aprilie 1992 sporurile in general trebuiau incluse in salariu. Daca angajatorul nu a respectat aceasta prevedere aceste sporuri sunt introduse in calcul daca prezentati adeverinta separate, eliberata de angajator iar in programul nostru pot fi introduse separat pana la includerea lor in salariu.
Calculul pensiei se face pentru sumele pentru care s-a platit contributie pentru asigurare sociala nu pentru care s-a platit impozit.
In privinta aceasta va rugam cititi mai intai explicatia data de noi pe site pe pagina “Baza de calcul a punctajului pensiei” pe care o gasiti mai repede la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Daca mai aveti neclaritati dupa aceasta reveniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1