Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Pisicaru Elena la data: 05/27/2011 3:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Pisicaru Elena la data: 05/27/2011 3:46pm
Gen:M
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:28 ani gr II
Intrebare:Datele sunt ale tatalui meu care si-a depus dosarul pentru pensionare in iulie 2010 si a fost respins pe motiv ca nu are o adeverinta completata corect. Cand a refacut adeverinta i s-a spus ca nu are varsta de pensionare. As dori sa stiu daca conteaza data la care a fost depus dosarul deoarece, dupa legea veche, i se spusese ca se poate pensiona in martie 2010. Multumesc!
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/28/2011 9:14am
Nu conteaza data la care a fost depus dosarul de pensie.
Atat conform vechi legi a pensiilor 19/2000 cat si a actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere tatal dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in anul 2018 (nu ati dat data de nastere ci anul de nastere) la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 28 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare.
Stagiile de gr II au fost echivalat cu conditii deosebite si pentru stagiul de 28 de ani in conditii deosebite beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia are dreptul la pensie pentru limita de la varsta de 58 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1