Subiect "care este Stagiul complet de cotizare pt. Grupa II de munca ?" Deschis de dorian g. la data: 05/28/2011 4:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
care este Stagiul complet de cotizare pt. Grupa II de munca ?
Scris de: dorian g. la data: 05/28/2011 4:22am
Gen: M
Data nasterii: 1946
Stagiul de cotizare:
-Am 36 ani efectiv lucrati, din care in grupa II de munca am 28 ani. M-am pensionat in oct.2000 (datorita grupei).
Din decizie reiese ca Punctajul a rezultat folosindu-se in calcul ca Stagiu complet de cotizare de 30 ani (conform grupei III de munca).
Alte date:
Intrebare: La calcularea Punctajului ar fi trebuit sa se foloseasca un Stagiu complet de cotizare pt. grupa II ?
-Care este acesta?
Re: care este Stagiul complet de cotizare pt. Grupa II de munca ?
Scris de: la pensie la data: 05/29/2011 8:46am
Dv ati iesit la pensie conform prevederilor legii 3/1977 beneficiind de reducerea varstei de pensionare datorita stagiului in grupa II de munca. Nu cunoastem cauza pentru care varsta dv de pensionare a scazut sub varsta de 55 ani dar aceasta nu mai are nicio importanta.
Pensia celor care au iesit la pensie inainte de 01 aprilie 2001 a fost recalculate conform prevederilor legii 19/2000 prin OU 4/2005.
Stagiul complet de cotizare utilizat la calculul punctajului pensiei conform OU 4/2005 a fost de 30 ani pentru barbate si 25 de ani pentru femei indiferent de data nasterii sau daca au avut stagii de cotizare in grupele de munca.
Deci utilizarea stagiului de cotizare in cazul dv este corecta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1