Subiect "gr.2 de munca" Deschis de Manciu Vasile la data: 05/28/2011 6:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
gr.2 de munca
Scris de: Manciu Vasile la data: 05/28/2011 6:20am
Gen:M
Data nasterii:13.02.1953
Stagiul de cotizare:38 si 1o luni
Alte date:stagiul militar 1 an si 6 luni
Intrebare:Am lucrat ca salariat civil intr-o unitate militara care fabrica,repara si moderniza masini de lupta grele si usoare(tancuri),cot la cot cu ofiteri subofiteri si maistri militari,respectand aceleasi regulamente si primind spor special MApN (Mentionez ca am lucrat cca 8 ani ca lacatus mecanic si peste 30 ani ca tehnician proiectant)Intrebarea este daca pot beneficia si eu de conditii speciale de munca avand in vedere ca lucram productie de aparare?.Am auzit ca altii lucratori din unitati similare in urma unori decizii in instanta au castigat aceste drepturi,as avea o cat de mica sansa daca as actiona in instanta avand in vedere costurile destul de mari platite ca onorariu avocatilor(peste 800 roni)?Multumesc anticipat
Re: gr.2 de munca
Scris de: la pensie la data: 05/30/2011 12:27am
Noi nu va putem ajuta in aceasta situatie deoarece:
Incadrarea in grupele de munca s-a facut conform unei legislatii in acest domeniu, cu intocmirea unei documentatii de catre angajator, cu enumerarea locurilor de munca, determinari de noxe, cu avizele si aprobarile necesare.
Strategia actiunilor in justitie se bazeaza pe nerespectarea de catre angajator a acestor proceduri, este individualizata fiecarui caz si nu credem ca se poate evita consultarea unui avocat specializat pe astfel de spete.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1