Subiect "Stagiu complet de cotizare" Deschis de STEFANESCU VALERICA la data: 05/29/2011 2:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu complet de cotizare
Scris de: STEFANESCU VALERICA la data: 05/29/2011 2:37pm
Gen:F
Data nasterii:17.02.1963
Stagiul de cotizare:32 ANI
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am primit raspuns de la dumneavoastra in data de 05.05.Imi spuneati ca pentru anul nasterii mele ,stagiul complet de cotizare trebuie sa fie de 33 de ani.Dupa calculul pe care l-ati realizat au rezultat pentru mine 32 de ani de stagiu de cotizare.Intrebarea mea este daca pot plati din mana si unde anume,suma necesara pentru realizarea stagiului complet de cotizare,adica pentru acel an care imi lipseste.Cu cat pot fi penalizata la iesirea la pensie ,pocentual vorbind,daca nu am acel an.Imi puteti spune va rog frumos si daca nu am stagiul complet de cotizare atunci nici la pensie anticipat partial nu pot iesi?.In aceasta suma pe care o platesc sunt acoperite si asigurarile de sanatate?.Daca nu sunt acoperite ,unde anume pot plati si pentru acestea.Va multumesc frumos.
Re: Stagiu complet de cotizare
Scris de: la pensie la data: 05/30/2011 1:43am
Realizarea stagiului complet de cotizare este conditie obligatorie, fara de care nu puteti beneficia de :
- Reducerea varstei de pensionare pentru stagiul realizat de dv in gr II de munca.
- Pensie anticipata partiala.
Completarea stagiului de cotizare poate fi facuta prin angajare sau prin incheierea unui Contract de Asigurari Sociale cu Casa de Pensii si pentru plata lunara a unei contributii (in anul 2011 aceasta este de 222 lei) va putei completa stagiul de cotizare. Acest contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de Pensii nu acopera si asigurarea de sanatate pentru care trebuie sa va adresati la Casa de Sanatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1