Subiect "pensie anticipata" Deschis de popa magda la data: 04/01/2008 9:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: popa magda la data: 04/01/2008 9:54am
Mama mea este nascuta in 31 oct.1954. Lucreaza neintrerupt din data de 01.07.1971. Daca poate iesi la pensie anticipat in oct. 2009, ce penalizare se va aplica la valoarea pensiei? Multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/01/2008 11:55am
Mama dv dupa data de nastere are varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni iar stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni adica iesire la pensie la limita de varsta incepand cu octombrie 2014.
Pensie anticipata partiala are dreptul cu maxim 5 ani fata de aceasta data adica la varsta de 54 ani si 11 luni, incepand cu octombrie 2009. Avand stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni depasit cu mai mult de 8 ani ( daca va continua sa lucreze pana la acea data) va avea o reducere a pensiei cu 6 %.
Re: pensie anticipata
Scris de: popa magda la data: 11/18/2008 6:30am
Gen:F
Data nasterii:31.10.1954
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:revenire la raspunsul dvs din 04.01.2008
Intrebare:

Mama mea, din data de 27.11.2008 isi va incheia contractul de munca la actualul angajator. In cazul in care incheie contract individual cu casa de pensii si cu cea de sanatate, vor fi cumva afectate cotizarile care-i permit sa iasa la pensie anticipat partial in octombrie 2009? Va multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/18/2008 7:42am
Mama dv are dreptul la pensie anticipata partiala in 31 octombrie 2009 si daca inceteaza activitatea si nu mai incheie contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii dupa incetarea contractului actual deoarece are stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare. Singura consecinta este ca diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 9 % daca nu incheie contract de asigurare sociala si 6% daca incheie acest contract.
Daca vrea sa incheie contract de asigurare sociala trebuie sa ia in calcul ca trebuie sa plateasca un CAS de cca 130 lei lunar iar perioada de contract este preferabil sa fie facuta numai pe o perioada care ii asigura un stagiu de cotizare mai mare de 37 ani si 10 luni adica cca 6 luni.
Re: pensie anticipata
Scris de: popa magda la data: 04/26/2009 6:14pm
Gen:F
Data nasterii:31.10.1954
Stagiul de cotizare:37 ANI
Alte date:
Intrebare: Introducand datele cartii de munca cf. programului dvs., reiese un punctaj total de 24.96503 si un punctaj pensie de 0.83682.
Avand in vedere ca punctajul de pensie rezultat este atat de mic, dupa cei 37 ani de cotizare, este posibil sa fi facut vreo eroare in introducerea datelor sau punctajul poate fi real? Pentru reactualizarea calcului, pot inmulti valoarea punctului de pensie actual cu punctaj pensie?
Va multumesc din suflet pentru ajutorul pe care ni-l dati cu atata rabdare.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/27/2009 6:48am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si am gasit numai o eroare care se refera la faptul ca nu ati introdus “Sporul de vechime” asa cum am explicat noi pe Forum.
Acest spor este dedus automat de catre programul de calcul pensie al Casei de Pensii iar in programul nostru trebuie sa-l introduceti dv. El se determina asa cum explicam pe forum la “Sporul de vechime”
Pentru dv l-am calculat noi, acesta fiind cel de mai jos:
In perioada iulie 1976 – iunie 1981 3 %
In perioada iunie 1981 – august 1983 5 %
In perioada septembrie 1983 – iunie 1988 9 %
In perioada iulie 1988 – martie 1992 12 %
Aceste cifre trebuie completate in coloana “Sporuri” “%”
Produsul intre valoarea actuala a punctului de pensie cu punctajul pensiei este calculat automat de programul nostru si rezultatul este dat la “Estimare pensie”
Re: pensie anticipata
Scris de: popa magda la data: 04/27/2009 12:44pm
Gen:F
Data nasterii:31.10.1954
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare: Va multumesc din suflet pentru corectiile facute si as dori sa va mai intreb un lucru: la valoare pensiei rezultata se aplica penalizarea pentru pensie partiala anticipata, sau valoarea este deja diminuata? Inca o data mii de multumiri
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/27/2009 3:19pm
Programul de “Calcul pensie “ de pe site-ul nostru calculeaza pensia la limita de varsta si deci nu calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale. Aceasta diminuare trebuie sa o calculati dv.
Re: pensie anticipata
Scris de: popa magda la data: 05/22/2009 7:17pm
Gen:f
Data nasterii:31.10.1954
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare:exista posibilitatea din stiinta dumneavoastra, sa se schimbe conditiile pentru acordarea pensiei anticipate partiale? vor mai fi valabile prezentele reglementari pana la data de iesire a mamei mele la acest tip de pensie, in octombrie 2009? multumim din suflet
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/23/2009 2:24am
Nu cunoastem sa fie initiat un act normativ care sa modifice conditiile de pensionare anticipata.
Au existat cateva declaratii ale unor politicieni in acest sens dar noi nu credem ca pana la sfarsitul anului sa se faca vreo modificare avand in vedere urmatoarele aspecte:
Pensionarea anticipate este una din solutiile de diminuare a numarului de someri care in acest an va avea o tendinta crescatoare.
In prezent se lucreaza intens la elaborarea legii unice de pensionare care are termen de punere in aplicare la 1 ianuarie 2010. Este posibil ca aceasta lege sa contina si unele modificari ale prevederilor referitoare la pensionarea anticipata.
Re: pensie anticipata
Scris de: popa magda la data: 06/25/2012 6:17am
Gen:F
Data nasterii:31.10.1954
Stagiul de cotizare:38
Alte date:in prezent in pensie anticipata partiala
Intrebare:buna ziua, va scriam in 2009 in legatura cu pensia anticipata a mamei mele. In 2009 a iesit cu anticipata.
Mi-ati putea spune daca s-a mai schimbat ceva intre timp? Care este termenul la care isi poate depune din nou dosarul pentru pensie pe limita de varsta? Nu mai stiu de ce calculasem atunci ca am putea face acest lucru in octombrie anul acesta.Va multumesc din nou si va doresc succes
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/05/2012 10:03am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere mama dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta in 30 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni.
La implinirea varstei standard de pensionare de 59 ani si 11 luni daca nu are stagii asimilate care nu au fost luate in calculul pensiei anticipate partiale nu este necesar sa mai intocmeasca dosar sau sa depuna cerere deoarece pensia se transforma automat in pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1