Subiect "iesire la pensie" Deschis de maria dumitrescu la data: 06/01/2011 4:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: maria dumitrescu la data: 06/01/2011 4:23am
Gen:F
Data nasterii:07.09.1948
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:sunt cercetator grad I la un institut de cercetare
Intrebare:Buna ziua,
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum la intrebarile mele.Mai am o intrebare: Ma pensionez de drept,la limita de varsta.Daca pensia va fi mai mare decat salariul mediu pe economie, ceea ce voi sti cand iese decizia de pensionare, mai am dreptul sa lucrez pana in momentul iesirii deciziei si salariul fiind mai mare decat salariul mediu pe economie?
Unde gasesc un raspuns oficial?
Va multumesc,
M.Dumitrescu
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/02/2011 8:07am
Asa cum am facut precizarea in raspunsul anterior intrebarile dv se refera la legislatia muncii de care ne ocupam tangential.
Dupa opinia noastra :
- Continuarea lucrului pana la primirea deciziei de pensionare intra sub incidenta art 56 litera d din legea 53/2003 Codul muncii modificat ultima oara prin legea 40/2011 iar aplicarea lui este in competenta angajatorului.
- Continuarea lucrului dupa primirea deciziei de pensionare intra sub incidenta legii 239/2009 care limiteaza cumularea pensiei cu salariu in cazul sectorului bugetar daca pensia este mai mare decat salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (pe anul 2011 acesta este de 2022 lei).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1