Subiect "salarii compesatorii luate in calcul la pensie" Deschis de Anghel Elena la data: 06/02/2011 6:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
salarii compesatorii luate in calcul la pensie
Scris de: Anghel Elena la data: 06/02/2011 6:35am
Gen:F
Data nasterii:15.02.1956
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:Doresc sa ma pensionez anticipat partial si am urmatoarele intrebari:
-in anul 2005 am fost disponibilizata conf. art.65;66;67 din codul muncii si am primit 10 salarii compensatorii (acordate lunar),aceste salarii sunt luate in calcul la puctajul pensiei? si dacad da de ce nu apar in adeverinta de stagiu de cotizare pe care am obtinut-o de la casa de pensii?
-este necesara incetarea contractului de munca actual sau mai pot lucra pana la primirea deciziei de pensionare?

Multumesc
Re: salarii compesatorii luate in calcul la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/03/2011 6:23am
Conditiile de concediere colectiva s-au facut conform prevederilor unor ordonante si a prevederilor contractelor colective de munca de la nivelul intreprinderilor si necunoscand aceste prevederi nu putem sa va raspundem la intrebarea privind stagiul de cotizare pe perioada cat ati primit salarii conpensatorii. Aceste amanunte ar trebui sa fie cunoscute de angajator sau de sindicatul angajatorului care a facut concedierea colectiva.
Conform art 56 litera d) din legea 53/2003 angajatorul va poate declara incetarea de drept a contractului de munca numai in data primirii deciziei de pensionare anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1