Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de jivan viorel la data: 06/02/2011 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: jivan viorel la data: 06/02/2011 6:54am
Gen:m
Data nasterii:1958 sept 01
Stagiul de cotizare:33ani 10 luni
Alte date:20 de ani si 2 luni mecanic de locomotiva si operator RCT
Intrebare:Buna ziua,intrebarea mea este urmatoarea:lucrez de 33 de ani la CFR am fost mecanic de locomotiva si operator RCT si la data de 1 aprilie 2001 am avut 20 de ani si 2 luni in grupa I de munca,fiind la aceea data in functia de oerator RCT,la ce varsta ma pot pensiona la limita de varsta ?mentionez ca de la unitatea unde lucrez mi s-a spus ca nu mai beneficiez de reducerea de 10 ani pentru gruoa I de munca.Este corect?
Multumesc anticipat
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/03/2011 6:36am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 01 septembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru stagiul de 20 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total peste 43 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani adica in 01 septembrie 2013.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 01 martie 2019.
In varianta 2 aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) in 01 septembrie 2018.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1