Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Paraschiv Carmen la data: 06/02/2011 1:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Paraschiv Carmen la data: 06/02/2011 1:45pm
Gen:F
Data nasterii:02.05.2011
Stagiul de cotizare:34 ani,conditii normale
Alte date:3 ani facultate, anterior angajarii
Intrebare:Stagiul complet de cotizare, in cazul meu, este de 30 ani si 1 luna, adica 361 luni.
Am inceput sa imi calculez pensia folosind site-ul dvs.si am observat ca stagiul standard de cotizare care apare in tabel este de 358 luni.Care este diferenta intre cele 2 notiuni,stagiu complet si stagiu standard?
As mai dori sa-mi spuneti cateva cuvinte despre ,,activitatile profesionale pentru care nu se datoreaza CAS'',posibile simultan cu calitatea de pensionar.
Va multumesc.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/05/2011 9:20am
Data nasterii gresita. Am dedus ca cea corecta este 02 mai 1955 din datele introduse in programul de calcul pensie.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 02 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna.
In cazul dv aveti dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani si 1 luna adica atunci cand realizati stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare.
Stagiul standard care apare in programul de calcul ar trebui sa fie echivalent cu stagiul complet de cotizare si faptul ca in cazul dv indica 358 de luni este o eroare pe care o vom remedia cu ocazia adaptarii programului de calcul pensie la legea noua a pensiilor 263/2010 cand corect ar trebui sa arate 361 luni.
Dv puteti introduce datele in unul din programele de calcul care va permite introducerea perioadei de facultate si veti corecta rezultatul calculului astfel :
- Se ia din calculul efectuat de program numai “Punctaj total”
Ex : 32 puncte
- Se calculeaza “Punctaj pensie” = “Punctaj total” impartit la 30,08333 (in cazul dv) Se retin 5 zecimale
Ex: 32/30,08333 = 1,06371.
- Se calculeaza “Valoare pensie”= “Punctaj pensie” inmultit cu “Valoare punct pensie” care acum este 732,80 lei.
Ex : 1,06371 X 732,80 = 779,49 lei rotunjit 780 lei
Referitor la “activitatile profesionale pentru care nu se datoreaza CAS” care pot fi cumulate cu pensia va putem spune urmatoarele :
Limitarea dreptului de a cumula pensia cu venituri din activitati profesionale se face in urmatoarele cazuri :
1- Pensie de limita de varsta si venituri din din activitati profesionale in sectorul bugetar.
2- Pensii anticipate partiale sau pensie anticipata si venituri din din activitati profesionale care se incadreaza in art 6 alin (1) pct. I, II, sau IV din legea 263/2010 cu urmatoarele observatii :
-In cazurile care se incadreaza in art 6 alin (1) pct. IV nu se plateste CAS pentru sumele anuale sub 4 salarii medii pe economie utilizate la fundamentarea bugetului asigurarilor de stat (in anul 2011 aceasta limita este de 8088 lei)
- Activitatile profesionale care se incadreaza in art 6 alin (1) pct. IV c) sunt enumerate in art 22 din Normele de aplicare ale legii 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 publicate in MO partea I 214/28 martie 2011
In acest caz subiectul fiind destul de vast va recomandam sa va lamuriti singura analizant prevederile de mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1