Subiect "Drepturi de valorificat pentru grupa a II/a de munca cf. L.19/200" Deschis de Elena Dines la data: 06/07/2011 6:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Drepturi de valorificat pentru grupa a II/a de munca cf. L.19/200
Scris de: Elena Dines la data: 06/07/2011 6:45am
Gen:
Data nasterii: 1952
Stagiul de cotizare: 40 ani 5 luni, 11 zile
Alte date:
Intrebare:
Va rog sa/mi enumerati drepturile de valorificat pentru pensie, conform L.19/2000, avand in vedere ca am iesit la pensie anticipata in aprilie 2010 si am lucrat in grupa a II/a de munca 6 ani si 4 luni din totalul de 40 ani si 5 luni, vechime in munca.
Fata de timpul lucrat in grupa a II/a am o reducere a varstei standard de pensionare, pentru limita de varsta cu 1 an, avand in vedere ca stagiul complet de cotizare este cu mult depasit.
La intrarea in pensie pentru limita de varsta de ce alte drepturi beneficiez, in afara de
- Adăugarea la stagiul realizat, a unui spor de 3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa a II-a de muncă ( în cazul meu, 6 ani)
- Acordarea unui punctaj suplimentar potrivit art. 78 ind.2 din L.19/2000. Acordarea diferenţei de punctaj era reglementată prin art. 165 ind.1 din L.19/2000 dar a fost amânată, până la apariţia noilor acte normative prin care s-a prevăzut acordarea acestui punctaj, respectiv, OUG 100/2008 şi L. 218/2008, ambele fiind puse în acord prin OUG 209/2008
Va rog sa confirmati, sau sa mai adaugati ceea ce imi scapa mie, sau daca L.263/2010, mai acorda veun drept in plus pensionarilor intrati in plata in 2010 in baza L.19/2000 Va multumesc.
Re: Drepturi de valorificat pentru grupa a II/a de munca cf. L.19/200
Scris de: la pensie la data: 06/08/2011 2:05am
La iesirea la pensie anticipata pentru stagiul de cotizare de 6 ani in gr II de munca, conform legii pensiilor 19/2000, aveati drepturile pe care le enumerati si dv adica :
- Un spor de stagiu de 1 an si 6 luni.
- Reducerea varstei de pensionare cu 1 an
- Majorarea punctajelor anuale cu 25 % pe perioada stagiului in gr II conform legii 19/2000 modificata prin OU 209/2008.
La transformarea pensiei anticipate in pensie pentru limita de varsta nu mai primiti nimic deoarece in cazul dv nu se modifica stagiul complet de cotizare iar drepturile enumerate de dv le-ati primit la iesirea pensie anticipata in aprilie 2010 adica :
-Sporul de stagiu pentru grupa II il gasiti specificat la capitolul F din decizie la “Stagiu aferent gr I si II”.
-Punctajul suplimentar pentru stagiul in gr II de munca il gasiti specificat la capitolul G din decizie la “Punctaj conform OU 209/2008”
Re: Drepturi de valorificat pentru grupa a II/a de munca cf. L.19/200
Scris de: Elena Dines la data: 06/08/2011 4:20am
la pensie :
La iesirea la pensie anticipata pentru stagiul de cotizare de 6 ani in gr II de munca, conform legii pensiilor 19/2000, aveati drepturile pe care le enumerati si dv adica :
- Un spor de stagiu de 1 an si 6 luni.
- Reducerea varstei de pensionare cu 1 an
- Majorarea punctajelor anuale cu 25 % pe perioada stagiului in gr II conform legii 19/2000 modificata prin OU 209/2008.
La transformarea pensiei anticipate in pensie pentru limita de varsta nu mai primiti nimic deoarece in cazul dv nu se modifica stagiul complet de cotizare iar drepturile enumerate de dv le-ati primit la iesirea pensie anticipata in aprilie 2010 adica :
-Sporul de stagiu pentru grupa II il gasiti specificat la capitolul F din decizie la “Stagiu aferent gr I si II”.
-Punctajul suplimentar pentru stagiul in gr II de munca il gasiti specificat la capitolul G din decizie la “Punctaj conform OU 209/2008”


Va multumesc mult pentru rspuns, insa am omis un lucru important:
Am iesit in aprilie 2010 la pensie anticipata (mai devreme cu 8 luni)dar nu mi s/a valorificat decat sporul de vechime pentru intreraga perioada lucrata.
Sunt in litigiu cu CJP, pentru valorificarea sporului de conducere trecut in carnetul de munca si pentru valorificarea drepturlor ce decurg din activitatea in grupa a II/a de munca 100% (ca laborant analize chimice in industria miniera aurifera (mentiune in carnetul de munca plus adeverinta a angajatorului, in baza Ord,50/1990, Anexa 2)
In timpul procesului, respectiv in ianuarie 2011, am implinit 58 ani si 3 luni, pentru pensie limita de varsta, fata de reducerea cu un an pentru perioada lucrata in gr. a II/a.
Am de formulat concluzii scrise in acest proces si doream sa stiu exact ce drepturi sa solicit pe fondul cauzei.
Ne judecam de 10 luni dar la nici un termen nu s/a prezenat CJP, a depus doar o intampinare..de vreo 7 pagini cu citate din legislatie, fara sa se refere concret la obiectul dosarului meu.
Instanta asteapta sa enumar concret drepturile solicitate, pentru a putea sa le treaca in motivarea hotararii ce urmeaza a fi data. Cred ca este necesar acest aspect, pentru ca CJP sa stie exact ce sa/mi valorifice, daca la primul calcul a omis totul.
Din acest motiv v/am solicitat ajutorul dvs..
Multumesc, cu alese consideratii
Re: Drepturi de valorificat pentru grupa a II/a de munca cf. L.19/200
Scris de: la pensie la data: 06/09/2011 7:34am
Ne pare rau ca ca ati omis sa ne precizati clar situatia dv dandu-ne generalitati iar noi crezand ca ati beneficiat deja de avantajele stagiului de cotizare in gr II de munca am facut unele afirmatii inexacte.
Din punct de vedere al valorii pensiei recunoasterea stagiului in gr II de munca aduce avantaj numai prin majorarea cu 25 % a punctajelor anuale pe perioada stagiului de gr II care este acelasi indiferent ca acesta se calculeaza conform vechii legi a pensiilor (19/2000) sau noii legi a pensiilor (263/2010
Deasemeni daca din ianuarie 2011 aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta beneficiind de reducerea varstei de pensionare in grupa de munca atunci pensia anticipata trebuia sa se transforme in pensie pentru limita de varsta calculate conform noii legi a pensiilor 263/2010.
La transformarea pensiei anticipate in pensie pentru limita de varsta pensia este recalculata numai daca ati avut stagii asimilate (pensie de invaliditate, serviciu militar sau studii superioare) care nu au fost luate in calculul pensiei anticipate si numai in aceste cazuri pot aparea pretentii pentru o perioada de un an.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1