Subiect "pot iesi la pensie" Deschis de Alin la data: 06/07/2011 3:54pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot iesi la pensie
Scris de: Alin la data: 06/07/2011 3:54pm
Gen:Masculin
Data nasterii:11.1956
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:am lucrat de la 23 ani, nu stiu cum se calculeaz astagiul, daca se adauga si facultatea
Intrebare:Buna ziua,am 55 ani, am facut stagiul militar, facultate si am lucrat pana anul trecut in decembrie. Va rog sa-mi spuneti in cazul in care nu ma mai angajeaza nimeni, eu o sa pot beneficia de pensie, si daca da..la ce varsta? Va multumesc
Re: pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/08/2011 6:37am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. In acest caz nu mai aveti nevoie de completarea stagiului.
Stagiul de cotizare se calculeaza simplu calculand perioada lucrata in ani/luni/zile la care adaugati stagiile de cotizare asimilate pentru facultate si stagiul militar in ani/luni/zile iar daca nu va descurcati dati datele necesare sa vi-l calculam noi nu asa “am facut stagiul militar si facultatea” ci dand intervalul “din data de (zi/luna/an) pana in data de (zi/luna/an)”.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani adica in noiembrie 2016 daca atunci aveti stagiul de cotizare (fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiu militar si facultate) de minim 35 ani. Pentru aceasta pensie aveti nevoie de completarea stagiului fie prin angajare fie prin incheierea cu Casa de Pensii a unui contract de asigurare sociala dar din pacate in cadrul contractului trebuie sa platiti o contributie lunara. Contributia lunara este variabila si se stabileste in fiecare an, in anul 2011 ea fiind de 222 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1